Візит в Сочі: перемовини абсолютного нуля

Візит в Сочі канцлерки Німеччини Ангели Меркель мотивувався добрими намірами: Заходу, який наодинці опинився перед військовими загрозами на Близькому Сході і на Корейському півострові, не говорячи вже про Крим і Донбас, потрібний діалог з Москвою. Кремль же, навпаки вважає доцільною тактику геополітичного тису на своїх сусідів і колишніх партнерів, – відмовившись від принцпів міжнародного права, Росія не залишила собі простору для геополітичного маневру.

перемовини в сочі alter idea

 З ким розмовляти?

Тому не можна виключати сценарій, за яким обидва політики – Ангела Меркель і Володимир Путін – прагнули на зустрічі в Сочі заявити про підтримку конструктивного діалогу. Але «серйозні розбіжності» виявилися більш значимими, ніж моральні прагнення. На спільній прес-конференції Ангела Меркель знову підкреслила, що Захід не піде на сумнівні компроміси, а зовнішньополітичні підходи Кремля перетворюють можливий діалог на ультимативний монолог. З боку Заходу, розуміється. Зустріч в Сочі лише підтвердила, що Берлін і Москва продовжують займати принципово різні позиції, особливо, коли справа доходить до України.

Візит Меркель виявився зайвим, ніякого прогресу. Спільної мови, цінностей, точок відліку між державами в принципі не існує, а запланована зустріч «великої двадцятки» в Гамбурзі, як і колись в Мельбурні, перетвориться на розмову між 19-ма партнерами. Путін, не зважаючи на візуальне прагнення щось довести на міжнародній арені, сам огороджує себе муром. Завищенні очікування від зустрічі в Сочі явно грають на пониження оптимізму, сенс залучати неадекватних росіян до вирішення глобальних проблем наближаються до абсолютного нуля.

Проте, на спільній прес-конференції тема зустрічі G20 грала другорядну роль. Можливо, тому обидві сторони погодилися на тактичний хід: прес-конференція не була проведена в кінці зустрічі, вона відбулася між двома сесіями перемовин. Саміт в Гамбурзі обговорювався тільки в другій частині.

 Між Путіним і Трампом

Реальні проблематики зустрічі в Сочі були елегантно виключені в ході прес-конференції. Журналісти не мали можливості задавати питання і повинні були погодитися на відповідь господаря: Росія хоче бути конструктивним партнером в G20 у багатосторонній співпраці. Чи означає це, що Путін прагне встановити торгівельні бар’єри і оголосити імпортозаміщення в якості економічної доктрини, – не зрозуміло. Але ясно, що політична і дипломатична ізоляція путінізму потягне за собою ізоляцію економічну, – Москва в такому разі не обмежиться жорсткими протекціоністськими кроками. Звичайно, Німеччина, як експортно-орієнтована нація, була би рада мати зайвий голос на підтримку ідеї вільної торгівлі, але виходить, що Кремль непрямим чином підтримує адміністрацію Трампа, яка зараз намагається у власних інтересах «раціоналізувати» міжнародні ринки.

Хоча позитив у цій зустрічі полягає в тому, що Трамп і Путін, вірогідно, зустрінуться в Гамбурзі. Але поки що ані Кремль, ані Білий Дім не підтверджують таку можливість. Вочевидь, розбіжності навіть в економічній сфері на стільки великі, що вони не здатні компенсувати виліт Росії за межі міжнародної політичної орбіти.

 Питання України

На жаль, цей аспект, мабуть, детально не розглядався. На прес-конференції було багато розмов про конфлікт в Україні, але обидві сторони практично нічого не повідомили. Розмова не вийшла, а ультиматуми, м’яко кажучи, на Путіна не діють.

Стандартні підтвердження вірності Мінським протоколам – заклики в пустоту. Ясно лише, що Москва, не зважаючи на публічну критику, буде наполягати на продовженні відповідного процесу та місії ОБСЄ. Тут все просто: нормандський формат передбачає залучення США до переговорів, а відтак – заміну місії ОБСЄ на спецоперацію ООН. Іншими словами, більше гравців – менше кремлівського впливу. Особливо на європейців. Не будемо забувати, що ОБСЄ створив СРСР в 1975 році, критично великий вплив Москви на цю інституцію зберігається. А відтак криза на Донбасі переходить в темпоральну стадію існування путінського режиму.

 

Короткий URL: http://alter-idea.info/?p=21389

Добавил: Дата: Май 3 2017. Рубрика: Геополитический контекст. Вы можете перейти к обсуждениям записи RSS 2.0. Все комментарии и пинги в настоящее время запрещены.
Loading...
Загрузка...

Комментарии недоступны
Загрузка...


Карта сайта
Войти | Дизайн от Gabfire themes