Меню

Субсидії на жкг-послуги платити будуть. Але не всім

У той час, коли під стінами мерії вирував "Тарифний майдан" місцевого значення, співробітники департаменту соціальної політики міської ради нараховували субсидії городянам. В тому числі і самим протестувальникам. І якщо "тарифомайданівців" нараховувалося декілька десятків, загальна кількість родин, яким станом на 1 листопада вже призначили допомогу на оплату житлово-комунальних послуг, вже сягає понад 47 тисяч. Якщо ж зважити на те, що у місті зареєстровано 132 тисячі домогосподарств, напрошується сумний висновок: оплата квартплати не по кишені щонайменше третині містян.

Доходи та витрати

"Якщо раніше субсидію отримували в основному пенсіонери, то сьогодні це абсолютно різні категорії. Єдиний критерій для призначення – це дохід. У пенсіонера може бути пенсія 4-5 тис. грн, а у працездатної особи – зарплата у 1200 гривень", - розповідає директор департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Лариса Попова.

За її словами, якщо минулого року середній розмір субсидії у місті становив 258 грн, то сьогодні – 1 119,41 грн. Субсидії менше середньої суми отримали 27,5 тисячі вінничан, більше – понад 19 тисяч.

"Мінімальна субсидія на сьогодні – 65 копійок. Її призначили чотирьом громадянам. Максимальна - 7 970,20 гривень. Її отримує багатодітна родина, яка проживає у власному будинку площею 160 кв. м. Загалом субсидію у понад 7 000 грн мають сім домогосподарств", - каже Попова.

На 2015 рік на виплату субсидій у Вінниці заплановано витратити 217, 5 млн грн. Усі кошти – з державного бюджету. З них, станом на 1 листопада, надійшло майже 94 мільйони.

Газова "виделка"

Такі солідні суми та не менш вражаюча кількість тих, кому вони призначені, свідчать про невідповідність доходів вінничан вартості квартплати. До того ж, субсидія призначається лише на норми споживання тих чи інших послуг, а у них вкладаються не всі вінничани. Особливо з тих, хто використовує газ для опалення оселі.

Постановою Кабміну від 30 жовтня для таких споживачів норму у 200 кубометрів на місяць за пільговою ціною 3,6 грн замінили на 1200 кубометрів на півроку, у період з 1 жовтня по 31 березня. Як пояснили у ПАТ "Вінницягаз", це має означати можливість обирати, в які зимні місяці використовувати більше пільгового газу.

Цим нововведенням не раді власники приватних будинків, адже субсидія призначається виходячи з норми споживання газу для опалення у 7 кубометрів на квадратний метр. Для мешканців будинку у 100 кв. м це буде 700 кубометрів за місяць або ж 4200 куб.м за півроку. З них 1200 кубометрів – за пільговою, решта – за повною ціною, тобто удвічі дорожче. Частину вартості нормативного обсягу компенсує субсидія. Але чим меншою буде ця частка, тим більше доведеться власникам оселі сплатити за кубометри, що перевищують пільгові 1200.

Тож недаремно мешканці приватних будинків вважають за необхідне збільшити обсяг пільгового газу хоча б удвічі. З іншого боку, власники квартир у багатоповерхівках розповідають, що їм у найсильніші морози з лихвою вистачає 120 кубометрів на місяць, а у відносно теплий осінній період - майже втричі менше. Особливо якщо житло - максимально утеплене та не кутове: за таких умов декому вдалося увімкнути котел майже за місяць після офіційного старту опалювального сезону.

Нарікають на несправедливість норм споживання і ті, у кого блакитне паливо згорає лише у плитах та колонках. Для таких споживачів нормативом для призначення субсидії є 18 кубометрів газу на місяць на людину за ціною 7,188 гривень без урахування пори року. Але якщо влітку вкластися у встановлені межі - не проблема, то взимку і гаряченького поїсти частіше хочеться, та й під холодний душ не дуже тягне. Навіть заради економії.

До того ж, у газовому питанні власникам плит та колонок не пощастило двічі. Адже ці городяни є споживачами найдорожчої послуги - централізованого теплопостачання. Внаслідок здорожчання газу тариф на тепло зріс на 85%. Відповідно, каже генеральний директор "Вінницяміськтеплоенерго" Олег Разборський, зросла і частина вартості послуги, яку компенсує субсидія - з минулорічних 12% до цьогорічних 60%.

Цифра, звичайно, узагальнена, адже для когось зі споживачів це може бути і 90%, для когось – 10% чи 20%. Полегшити тягар оплати решти нарахованих сум, за словами Разборського, допоможуть теплові лічильники. Сьогодні вони встановлені приблизно у двох третинах багатоповерхівок, які обслуговує підприємство. Забезпечити приладами обліку третину будинків, що залишилася, підприємство має до кінця 2017 року.

Паперова пастка

Платіжки за "комуналку" з новою ціною на газ та тепло вінничани отримали до 10 листопада. Ті, кому була призначена або автоматично перерахована субсидія, оцінюють щедрість держави, решта – свою платоспроможність.

"З початком опалювального сезону буде ще приблизно 15 тисяч звернень по субсидію. Таким чином, до кінця сезону вона буде призначена приблизно 60 тисячам, тобто майже половині домогосподарств", - прогнозує Лариса Попова.

Тож тим, хто після отримання рахунків за "комуналку", вирішив звернутися по субсидію, варто поспішати. Адже зробивши це до кінця листопада, в разі позитивного вирішення питання, вони зможуть отримати фінансову допомогу з початку опалювального сезону, тобто з 1 жовтня. Решті субсидія буде призначена з дати звернення.

"Якщо людина звернулась до нас у листопаді, а талон на оформлення субсидії їй видали вже на грудень, субсидія все одне буде призначена із жовтня, бо людина звернулася у визначений постановою термін", - зауважує Лариса Попова.

Обчислюватимуть розмір субсидії будуть виходячи із суми доходів членів родини за 2014 рік. Ці відомості працівники департаменту соціальної політики отримуватимуть самостійно, тож громадянам потрібно буде надати лише інформацію про вид та джерело доходу.

Втім, декому таки доведеться збирати довідки особисто. А саме членам родин, цьогорічні доходи яких у порівнянні із минулим роком зменшилися: хтось втратив роботу, когось перевели на півставки, у когось помер чоловік чи дружина. Стосується це правило як тих, хто звернеться по субсидію вперше, так і тих, хто її вже отримує, але потребує перерахунку.

"Довідки можна брати або за місцем роботи, або у Державній фіскальній службі. У фіскальній службі навіть краще, бо у них відомості більш достовірні і якщо ми перевіряємо інформацію, ми все одно робимо туди запит", - каже Лариса Попова.

Але існує одне "але": згаданий вище документ у ДФС видають не за будь-який період, як це робиться за місцем роботи, а лише за підсумками кварталів.

"Податковий розрахунок сум доходу подається до органу ДФС у квартальні періоди. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається. Відтак замовити таку довідку можна лише після спливу терміну подання такої звітності, а це 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу", - пояснили у ДФС у Вінницькій області.

Простіше кажучи, звернувшись по субсидію у грудні, ви маєте надати довідку про доходи за вересень-листопад. Якщо ви берете її за місцем роботи – проблем немає. Але якщо надати згаданий документ вам може лише ДФС – це стосується зокрема тих, хто оформлений як фізична особа-підприємець, – вважайте, що вам не пощастило. Бо чекати доведеться аж до середини лютого. І весь цей час ви платитиме за комуналку по-повній.

Джерело: domik.ua

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-11-23 Раздел: Блог-пост