Меню

Урок турецької: об'єднання Кіпру не за горами?

Держсекретар США Джон Керрі заявив за підсумками своєї поїздки на Кіпр, що представникам південної та північної частин Кіпру вдалося досягти принципової згоди, яка дозволить нарешті покінчити з їх поділом.

Нагадаємо, що поділ Кіпру на дві частини відбулося в 1974 році в результаті виступів турецької меншини проти антиконституційного перевороту, влаштованого грецькими шовіністами півострова за прямої підтримки православно-фашистської хунти чорних полковників з Греції, які намагалися приєднати острів до свого міні-рейху. На допомогу турецьким братам тоді прийшла турецька армія, за підтримки якої була створена автономія, в 1983 році проголосила себе Турецькою Республікою Північний Кіпр (ТРПК).

ТРПК, однак, не визнана у світі ніким крім Туреччини, на відміну від Республіки Кіпр, яка є членом не тільки ООН, але й Європейського Союзу. Це серйозно стримує розвиток цієї території, оскільки будь хто інвестує в неї гроші сьогодні ризикує кримінальним переслідуванням з боку всього ЄС.

У той же час для турецької громади неприйнятний відмова від своєї державності без міцних гарантій збереження автономії та поваги до її правам та інтересам. Тому турки-кіпріоти пропонують формат вирішення даної проблеми, при якому Кіпр возз'єднається як федерація двох рівноправних громад: турецькою і грецькою. У 2004 році такий план був винесений на референдум в обох частинах Кіпру та підтриманий 75% голосів турків-кіпріотів, однак, відкинутий греками.

Тепер після тристоронніх переговорів з главою ТРПК Мустафою Акінці і президентом Республіки Кіпр Нікосом Анастасіадосом Керрі заявив, що в переговорах з об'єднання досягнуто суттєвого прогресу.

Треба зазначити, що поряд з офіційною пропозицією ради НАТО до Чорногорії вступити в цей блок подібний дипломатичний прорив у разі реалізації і того, і іншого, став би сильним ударом по пан-православістскім амбіціям Кремля, який знову прагне реалізувати мрію російських царів про об'єднання всіх слов'ян і православних навколо Росії (ідеально зі столицею в Константинополі - нинішньому Стамбулі). Адже в разі об'єднання Кіпру на умовах двохгромадської автономії турецька громада отримає право блокуючого голосу, що поставить жирний хрест на планах обладнання на Кіпрі черговий російської військової бази і її переорієнтації з ЄС на Москву.

Крім того, можна припустити, що досягнутий на переговорах прогрес відбувся за безпосередньої участі Анкари в пакетних домовленостей між ЄС і Туреччиною з перспективою її прийняття до нього. Принаймні, у разі об'єднання двох Кіпр частина Туреччини в особі турецького Північного Кіпру вже опиниться в ЄС.

Джерело: УкрМедіа

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-12-05 Раздел: Блог-пост