Меню

Тарас Чорновіл: Юля дуже підло підставила Савченко і тепер боїться її повернення в Україну

Чому Надія Савченко стала розмінною монетою в грі українських політиків? Чому Тимошенко жодного разу не приїжджала до Савченко на суд і заради чого насправді Надію зробили депутатом: задля привернення уваги світової громадськості до її справи чи заради піару політичної сили? Чому Яценюк потрапив в настільки сильну немилість Заходу, що, втративши прем'єрське крісло, виявився поза справами і не отримав взамін жодної посади, як це вже не раз бувало? На чому конкретно помилився Арсеній Петрович і чому Порошенко віддав перевагу відмовитися від нього, щоб не гнівити Захід? Про це та багато іншого в ексклюзивному інтерв'ю виданню Фраза розповів народний депутат України III, IV, V і VI скликань, колишній член Партії регіонів, нині незалежний політик і міжнародний експерт Тарас Чорновіл.

Тарас В'ячеславович, давайте трохи поговоримо про Арсенія Петровича Яценюка. Чому він так довго і так театрально йшов? Чому його просто звільнили, не пересадили в інше крісло, як це не раз бувало раніше, і чи дійсно Гройсман буде кращим прем'єром, ніж був Яценюк?

Арсеній Петрович дійсно пішов занадто пізно. Він тягнув час, бо ще на щось сподівався. Це було відверте затягування ситуації за принципом "ще трохи, ще чуть-чуть". Спонсори вимагали, щоб він досидів хоча б до осені, щоб влітку, коли менше очей і всі у відпустках, сталася велика приватизація, і вона повинна була проводитися, як ви розумієте, під конкретні прізвища, а не просто у відкритому режимі. Ми ж всі прекрасно розуміємо, що Арсеній Петрович відомий як людина, яка в значній мірі залежимо від олігархічних груп, і іноді він їм, м'яко кажучи, дещо прислуговує.

Тобто він з останніх сил намагався втриматися на посаді через тиск олігархів?

Було певний тиск олігархічних груп, які дійсно хотіли, щоб він утримався на своїй посаді. Крім того, не варто забувати, що його команда теж покладала на нього досить серйозні очікування. Далеко не останню роль зіграли також його особисті досить серйозні амбіції і цілковита відсутність нових кадрових перспектив.

Адже якщо говорити відверто, то зараз ми вперше бачимо, що Арсеній Петрович опинився поза справами. Адже раніше його пересаджували з одного крісло в інше, а зараз просто звільнили. Що ж відбулося насправді?

Ми вже дійсно звикли до того, що він приходив на хорошу посаду, щось робив, а коли минав час і було вже абсолютно очевидно, що він не в змозі впоратися з покладеними на нього обов'язками, його немов за ниточки піднімали і переставляли на іншу посаду. На новому місці він дуже швидко спокійно облаштовувався і знову 8-10 місяців працював, до тих пір, поки його не пересаджували в наступне крісло. Причому, зауважте, посади ставали все більш високими, впливовими і цікавими для самого власника і "зацікавлених осіб".

А зараз дійсно виникла ситуація, коли йти йому просто нікуди. Ніхто ні на які високі посади його не візьме. Та й чисто теоретично у нас в країні після прем'єр-міністра вище посади немає, хіба що президентська, але вона вже зайнята, до того ж на неї не призначають, а обирають всенародно. Формально рівнозначною (але аж ніяк не такою привабливою) є роль спікера, але для неї потрібно бути чинним депутатом Верховної Ради. Тому так, він пішов практично в нікуди, а для Арсенія Петровича це дуже болісно.

Як думаєте, він міг сподіватися, що Порошенко відмовиться від дострокових виборів і це допоможе йому зберегти посаду?

Безумовно. Він щосили чіплявся за крісло, сподіваючись, що відбудуться якісь події, які вплинуть на ситуацію. Так, він сподівався, що президент не піде на вибори, хоча, наскільки я знаю, президент був готовий йти на розпуск парламенту, якщо б Арсеній Петрович добровільно не пішов геть. Але до останнього моменту Арсеній Петрович сподівався, що йому вдасться протриматися ще хоч трохи, за принципом "нехай мене всі не люблять, але куди вони потім подінуться з підводного човна?". Звідси і всілякі умови, ультиматуми, відвертий шантаж ...

І який момент став переломним?

Думаю, все змінилося в той момент, коли в Україну приїхали два міністри закордонних справ - Німеччини і Франції. Вони прибули, щоб зрозуміти, що у нас тут відбувається. У них виник когнітивний дисонанс, який виглядав наступним чином: у наших друзів в Україні є хороший проєвропейський прем'єр-міністр, і ми всі його підтримуємо.

Але ще у нас в Україні є проєвропейський хороший президент, якого ми теж підтримуємо. Крім того, у нас в Україні є хороший проєвропейський парламент, який ми підтримуємо. І до всього іншого в Україні хороший проєвропейський народ, який після Майдану ми всі теж дуже підтримуємо. І як же так сталося, що того прем'єр-міністра, якого ми так підтримуємо, зовсім не хоче підтримувати ні президент, ні народ, ні парламент, яких ми так цінуємо?

Вони просто хотіли розібратися в суті питання. В результаті Меркель і Олланд, які до останнього моменту тиснули і на Порошенка, і на лідерів українських політичних сил, щоб вони не чіпали Яценюка, різко поміняли позицію, і постановка була вже наступна: підтримувати Яценюка ми більше не будемо. Крім того МВФ теж відмовився під його ім'я надавати будь-які кредити і продовжувати співпрацю з Україною. Вони сказали: "Ми готові підтримати його відставку, але за однієї умови: ніяких довгих коаліціад і ніяких дострокових виборів". Все повинно було статися швидко і красиво. Повинні невідкладно після відставки уряду Яценюка бути створені новий уряд і нова коаліція.

А коли Яценюк втратив останню підтримку Заходу, західних партнерів, у нього варіантів уже не було. Все, що його тоді вже хвилювало, це питання, як зробити так, щоб протягнути ще хоч пару тижнів. Тому він і тягнув з відставкою і піднімав питання з серії: "А покажіть мені реальний формат коаліції", "А покажіть мені майбутнього прем'єра", "А покажіть мені програму" тощо. А коли, нарешті, йому вже все це показали, у нього не залишалося іншого варіанту. Тим більше, що фракція «Народний фронт» вже не бачила ніякого сенсу в тому, щоб триматися за Арсенія Петровича. Вони стали боротися за кілька інших кандидатур, які теж є вельми значущими для «Народного фронту» впливовими людьми.

Ви говорите про Авакова?

Це і Аваков, і Петренко, і Кириленко. «Народний фронт» фактично махнув рукою на Арсенія Петровича і сказав: «Знаєш, разом з тобою йти на дно, як з великим каменем на шиї, ми не хочемо». Після цього у нього не було іншого виходу, крім як намагатися максимально театрально піти. Певна кругова порука разом з «Народним фронтом» у нього, безумовно, була й певна підтримка до останнього моменту зберігалася. Але провести свого лідера оваціями і зробити заради нього ритуальне харакірі - це дуже різні речі. До того ж Яценюк - хороший актор, і у Юлії Володимирівни з'явиться дуже сильний конкурент в артистичній сфері. Він все зробив красиво, а ще наостанок отримав невеликий, але гарний подарунок від певних кіл фракції БПП.

Потрібно розуміти, що таке БПП насправді. Це називається «Блок Петра Порошенка», але в дійсності це казка про рукавичку. Ми ж всі пам'ятаємо цю казку, коли в рукавичку лізли все підряд. Так ось, в БПП Порошенко намагався об'єднати всіх підряд. Є у нього це, він хоче, щоб в суспільстві не було розколу. У нього хороші ідеалістичні наміри, і повинен визнати, що мені це подобається. У 98-му році і мій батько закликав до таких же речей, під час ще тих виборів, але його тоді ніхто не почув. Те ж саме зараз робить Порошенко: він закликає до того, щоб всі демократичні партії йшли одним списком, щоб вони не воювали один з одним, а нормально виходили на виборчу кампанію єдиною командою.

Але ідея провалилася ...

Так, частково провалилася. Яценюк пішов окремо, Юля пішла окремо. Більшість відомих політичних сил пішли своїми окремими списками. Але, як і в 1998 році до В'ячеслава Чорновола, до Порошенка прибігли безліч малоперспективних, але дуже «гордих» партійних груп, громадських об'єднань, бізнес-кіл. Це той же «Удар», та ж група «Приват» та інші.

І Порошенко вже не міг відмовитися від своїх інтеграційних закликів, йому не залишалося нічого іншого, крім як змиритися з тим, що в його фракції буде кілька сил досить незалежних, досить самостійних і дуже часто неконструктивних. І ось вони створили фракцію БПП. За великим рахунком, ця фракція дуже мало в чому від нього залежить. Ну яким чином від нього залежить, наприклад, Мустафа Найєм, який воює проти нього не менше, ніж той же Ляшко?

Або яким чином від Порошенка залежать представники «Удару», які досі впевнені, що вони самостійні, незалежні і лідер їхньої партії - важкоатлет не тільки в спорті, але і в політиці, тобто - це не їм, а вони зробили послугу для Порошенка?

Ця ситуація піднесла Арсенію Петровичу в останній момент невеликий подарунок: у нього з'явився шанс піти красиво, витерши ноги об партнерів. Незважаючи на те, що все вже було погоджено і уряд вже було практично сформовано, в останній момент, коли стало зрозуміло, що від кожного голосу може залежати все, вони раптом почали торгуватися. Вони почали Порошенку і Гройсману виставляти якісь свої «пред'яви» за принципом «а нам би хотілося ще цього міністра».

І ці безглузді дурні і нікому не потрібні торги тривали досить мало, як для історичного періоду, але досить довго як для тієї ситуації, яка у нас була. Це були зайві 20 годин. За ті 20 годин Арсеній Петрович і «Народний фронт» так потопталися по іміджу БПП і так красиво артистично себе представили! Вони на 300% використовували ситуацію: так розповідали всім і вся, які вони правильні, хороші і конструктивні і які неконструктивні ці БППшники, що навіть у народу, який до цього кричав «Яценяку на гіляку», раптом з'явилося до нього якісь співпереживання. Цей деструктив несподівано став для Яценюка серйозним позитивом, який не врятував його кар'єру, але подарував йому примарну надію на майбутнє.

Але всі ці співпереживання - це ненадовго, бо Арсеній Петрович залишив за собою такий слід, що, за великим рахунком, ніхто за ним плакати не буде. Йому вдалося втекти красиво тільки тому, що кілька політичних спільнот не змогли домовитися і в останню хвилину почали торгуватися, так і не зумівши продемонструвати гарну гру зі свого боку. От і все.

А як щодо Гройсмана та його шансів стати кращим прем'єром, ніж був Яценюк?

Гройсман - це діаметральна протилежність Яценюка. Яценюк - позер, а Гройсман - трудоголік, він реально любить працювати. Яценюк насправді ніколи нічим не керував, він завжди очолював, але ніколи не керував, і в цьому його особливість. У чому феномен Яценюка?

Наприклад, після Тарасюка він став міністром закордонних справ. Тарасюк - деспот, принаймні, його так називали. Він досить жорсткий і тоталітарний керівник. А потім приходить Арсеній Петрович, збирає колектив і каже: "Дорогі мої, ви кращі дипломати в світі, ви найкращі організатори, я захоплююся вами, дерзайте! А я пішов на прес-конференцію, пішов спілкуватися з журналістами і створювати собі імідж".

І люди почали працювати, причому добре працювати. Але вся проблема в тому, що керівник потрібен не для того, щоб бути диктатором, а для того, щоб координувати роботу. У жодному відомстві, яким керував Арсеній Петрович, він ніколи нічого не координував.

Тому перші успіхи без центрального керівництва незабаром перетворювалися в хаос, взаємну конкуренцію і розвал всієї діяльності відомства. І склалася така ситуація, що Арсеній Петрович просто не зміг ні в одній установі організувати планомірну роботу, але його завжди вчасно, через 8-10 місяців після початку роботи, як тільки починався хаос, забирали і ставили того, хто міг там відновити порядок.

Але ж в Кабміні Яценюк просидів набагато більше ...

Так ви праві. У Кабміні Арсеній Петрович дещо затримався і просидів майже 2,5 роки. І настав той момент, коли хаос став абсолютним, адже на відміну від Гройсмана, який вміє керувати і керувати протягом тривалого періоду, Яценюк - це бігун на короткі дистанції. А Гройсман вже у Вінниці встиг показати, що він може домагатися непоганих результатів.

Він також зумів цю нікчемну, можливо, найгіршу з усіх Верховних Рад України змусити хоч якось працювати. У нинішньому парламенті жоден спікер, які були до Гройсмана, не зміг би змусити депутатів хоч щось робити. А Гройсман зміг налагодити роботу (нехай і ціною постійних порушень регламенту), і депутати навіть показували якісь результати. Гройсман - це бігун на довгі дистанції, і я думаю, що він реально зможе щось зробити.

Крім того, великим плюсом є те, що у Гройсмана немає таких серйозних зав'язок на великих олігархів, які були у Яценюка. Гройсман ніколи з ними не працював. До того ж Яценюк - людина-проблема, людина-скандал. Гройсман, навпаки, звик скандали гасити. Саме тому я бачу у всьому цьому певний позитив і готовий зарахувати себе в «стримані і дуже обережні», але все ж оптимісти.

Крім того, Олександр Пасхавер недавно помітив дуже цікаву тенденцію: він сказав, що кожна криза має свої закони, і в нашому випадку Україна вже явно відштовхнулася від дна і почала повільно підніматися. На ці економічні закономірності можна вплинути тільки частково, хоча деструктивними діями позитивні тенденції можна і зламати. Зараз наш криза минула найнижчу точку, пройшла дно, і, як не крути, ми почали підніматися. Економіка, нехай повільно, але піднімає голову. Тепер головне, щоб у владі не було людини, яка своєю обмеженістю і самовпевненістю нівелює ті можливості, які нам зараз дає економіка.

А Яценюк міг все це нівелювати?

Безумовно. А Гройсман - це людина, яка може відстежити якісь природні закономірності і здатний якісно керувати. Я думаю, що Гройсман підтримає напрям на зростання, і ефект дійсно буде, хоча скромніше від того, якого б хотілося. Але існують дві проблеми: це проблема Верховної Ради, яка все-таки повинна давати голоси для підтримки законопроектів. І друга проблема - це проблема персонального складу Кабміну, тобто його роздутість.

«Народний фронт» виторговував для своїх людей додаткові місця, кожне співтовариство виторговувало місця для своїх. В результаті ми маємо неймовірно роздуту уряд. У нас уряд, в якому близько 30 міністрів і віце-прем'єрів. Цей уряд вже наполовину паралізований, і це серйозна проблема. Єдина надія на те, що Гройсман зможе приймати активні рішення, не надто вже звертаючи увагу на весь склад уряду, хоча проблема з виконанням рішень і внутрішнім протиборством все ж збережеться.

Я колись спілкувався з прем'єр-міністром Норвегії, і він сказав тоді дуже цікаву річ: "У мене є проблеми з управлінням моїм Кабміном, бо парламентська коаліція нав'язала мені роздутий уряд, в якому цілих 11 міністрів. Працювати з урядом, в якому більше 8 чоловік, просто неможливо".

Уряд Швейцарії - це 8 чоловік разом прем'єром, і це одна з найбагатших країн у світі. А у нас склад Кабміну - це 28 чоловік. Тільки уявіть собі, як вони будуть ставити палки в колеса один одному. Безумовно, це не проблема Гройсмана, але це його біда. Не він створював такий Кабмін, але йому доведеться працювати з цим урядом. Безумовно, це буде складно, проте я сподіваюся, що він якось впорається.

Крім того, у Гройсмана є ще один дуже серйозний позитив: у нього немає конфліктів з президентом, і вони змогли разом залучити певну допомогу. По-перше, це буде фінансова допомога, бо МВФ привітав обрання нового уряду, і Обама, і ЄС це підтримали. Я думаю, що вони будуть надавати більш серйозну підтримку.

Плюс президенту вдалося умовити Бальцеровича і Міклоша, а це дуже знакові особистості, стати представниками і консультантами в цьому уряді. Міклош повинен створити систему реформування, а Бальцерович, крім усього іншого, буде очима і вухами президента в уряді і повинен допомогти Гройсману запустити дійсно ефективні реформи. До недавнього моменту такої підтримки у нас ще не було.

Як ви думаєте, чи можна зараз сказати, що Яценюк пішов з політичного олімпу чи ми його ще побачимо, але в якомусь новому амплуа?

У нього зараз вистачило розуму, щоб зрозуміти, що йому потрібно відсидітися в тиші. Крім того, я думаю, що він ще й просто хоче відпочити, зализати рани. Я думаю, що він зараз навряд чи знаходиться в Україні, за логікою він, швидше за все, десь на курорті. Він цілком міг би зняти собі якийсь будиночок в Іспанії і просто відпочити в тиші, щоб хоч трохи відійти від України.

А ось десь восени, починаючи з Дня незалежності, він почне демонструвати активність. Навіть якщо у цього уряду будуть непогані результати, це все одно буде далеко не те, чого б ми хотіли. Ми завжди прагнемо більшого. Все одно буде критика, все одно будуть якісь нападки. А якщо будуть нападки, буде з'являтися і вся наша опозиційна мішура: Юля, Гриценко, Ляшко, «Самопоміч». І я думаю, що в той момент Яценюк теж захоче опинитися в центрі подій. До того моменту люди вже трохи підзабудуть про його проколи. У нас люди швидко все забувають.

Крім того, ми дуже любимо побитих.

Звичайно. Ми ж уже забули, за що ми свого часу не любили Юлю. Юля адже вже хороша, ми за неї вже голосувати готові. Ми вже забули про те, що вона розвалила економіку країни, душила виробника і експортера, ми забули що вона - особистий персональний партнер Путіна. Ми забули і навіть не згадуємо, що саме Путін був єдиним, хто відразу ж після арешту Тимошенко став на її захист і відверто погрожував за це Януковичу. Адже ми все це вже викреслили з пам'яті. Також ми повністю забули про минуле Ляшко, який був великим шулером на бюджетних потоках, поєднуючи це з роллю дрібного троля на службі в Партії регіонів. Ми і про Яценюка все забудемо.

Завдяки нашій амнезії Арсеній Петрович вийде білим і пухнастим і почне нас вчити, як нам жити в цій країні, а ми ще й аплодувати йому будемо. Як це типово для України! Я сумніваюся, що він потрапить на серйозну посаду, бо нікому такий менінгіт не потрібен, але він напевно спливе на поверхню і почне все частіше світитися перед публікою. У всякому разі, до наступних чергових виборів він спробує знову розкрутити свої рейтинги.

Але як не крути, а управляти якимись грошовими потоками він все одно захоче.

Безумовно, захоче, питання тільки в тому, хто його пустить до цих потоків.

Кожен політик, коли йде зі своєї посади, потім асоціюється у людей з чимось конкретним. Єдина асоціація, яку викликає зараз Яценюк, - це божевільні тарифи і цілковитий бардак з субсидіями. Вся ця сумна історія - це дійсно у великій мірі особисті проколи і помилки Яценюка або він просто став заручником ситуації?

Насправді є великий плюс в тому, що зробив уряд Яценюка. По-перше, воно зробило менш дотаційною бюджетну сферу, по-друге, вдалося врятувати від банкрутства «Нафтогаз України», а саму Україну - від необхідності вливати в нього по сто мільярдів дотацій (з наших же кишень), і по-третє, вони зробили реалістичними або майже реалістичними тарифи. Насправді це позитив. Це все одно потрібно було зробити, адже економічні процеси не терплять популізму, до того ж, вилка розцінок якраз і виявилася тією корупційною годівницею, з якої вигодовуються наші олігархи.

Але є кілька деталей: фінальний і найболючіший акорд Яценюк переніс з 1 квітня на 1 травня, залишивши весь негатив своєму наступнику; реформи він проводив дуже епізодично, тому тарифний удар ми отримали, а зростання економіки, нових робочих місць, ресурсів на вищі соціальні стандарти немає. Адже реалістичні тарифи - це ще не реформа, це тільки засіб ...

Ну і інша проблема - це те, як саме це все відбувалося. По-перше, такі речі, тобто реформи, повинні робитися швидко. По-друге, у реформ повинен бути свій компенсаторний механізм: якщо ви збираєтеся різко піднімати тарифи і їх вартість повинна реально покриватися, спочатку необхідно прорахувати всі втрати. Цього не було зроблено, і весь удар припав на людей. Люди цього не пробачили.

Наші люди могли б проковтнути навіть підвищення тарифів, якби воно було більш справедливим, тобто постраждали б від нього всі в однаковій мірі. А сталося все навпаки: люди стали платити більше, держава вишукує в бюджеті десятки мільярдів на субсидії, але ці кошти тільки збільшили надприбутки кількох олігархів. Якби все було по справедливості та ще на додачу хоча б кілька великих демонстративних антикорупційних та антимонопольних процесів, то це зняло б частину напруги в суспільстві. Але Арсеній Петрович всю важкість ситуації переклав на плечі людей і при цьому жодним чином не зачепив інтереси ні своїх спонсорів, ні своїх друзів, які до цього дня отримують в енергетичній сфері надприбутки.

Друга проблема: Яценюк за фактом ніколи повноцінним керівником не був, він ніколи не вникав в суть проблеми. У нього була Наталя Яресько, яка працювала з МВФ. А її логіка зводилася до того, що ми повинні на всі 100% виконати вимоги фонду, хоча були прецеденти «творчого» підходу, пошуку інших джерел для зменшення дефіциту та інше. До того ж ряд центральноєвропейських країн свого часу вибили у МВФ спеціальні транші для компенсаторних механізмів. Але Арсеній Яценюк навіть не спробував шукати інші, більш складні, шляхи і просто переклав всю важкість тарифної реформи на плечі споживачів.

Тарас В'ячеславович, що у нас, якщо говорити відверто, відбувається з субсидіями? Я маю на увазі їх повальну видачу всім і вся, причому в абсолютно неймовірних розмірах. Це атракціон небаченої щедрості чи ж банальна корупційна схема по перекиданню бюджетних коштів на рахунки компаній-монополістів?

У цьому й полягає основна проблема. Арсеній Петрович, перекладаючи все це на плечі людей, а потім і на плечі держбюджету, вже у вигляді субсидій, в першу чергу подбав про своїх нинішніх і колишніх друзів. Ми ж прекрасно знаємо, що раніше він працював і з Коломойським, і з Ахметовим, і з Фірташем. У нього завжди були досить тісні відносини з великими олігархами. І саме з цією метою, вводячи субсидії, він фактично просубсидував не енергетичний сектор як такий, а олігархів, які на підвищенні тарифів отримували шалені надприбутки. Він не розподілив проблему на всіх, він частково поклав проблему на людей, а частково - на держбюджет. По-перше, це не чесно, а по-друге, це корупційні дії, і я вважаю, що НАБУ має ще в цьому розібратися.

Тарасе В'ячеславовичу, давайте трохи поговоримо про Надію Савченко. Ми всі прекрасно пам'ятаємо, як «Батьківщина» зробила її кандидатом від своєї партії, як вона потім стала депутатом. Поклавши руку на серце, що це було насправді: спроба залучити до справи Савченко увагу світової громадськості чи банальний піар на її імені?

Розумієте, на той момент всі прекрасно розуміли, що справа Савченко розвалюється, і єдиний спосіб розкрутити цю справу і створити для Савченко тюремну перспективу полягав в тому, щоб зробити з Савченко політика. Вона була тією людиною, яку після перших же слідчих дій цілком могли б передати Україні, обмінявши на когось із «більш великої риби». У той час навіть готувалися деякі варіанти обміну, з якихось технічних причин вони зірвалися, але залишалася перспектива на найближче майбутнє. А в той момент, коли з Надії зробили політичну фігуру, ситуація для неї змінилася і стала критичною.

Згадайте результати Юлії Тимошенко на виборах. Без Савченко вона просто не пройшла б до Верховної Ради і на сьогоднішній день ми взагалі забули б про існування Юлії Володимирівни. Вона була б точно так же всіма забута, як і «вічно непрохідний» Гриценко. Тільки Савченко провела Юлю в парламент. Саме вона, і ніхто інший. Юля дуже підло використала Савченко.

Вона, будучи в'їзною в Росію, будучи близьким другом Путіна (невже ми забули і цю дружбу, це партнерство, потрійний союз Тимошенко-Путін-Медведчук, невигідні для країни контракти? А ще обурення її арештом і вимога звільнити «нашого доброго друга і партнера» ), маючи абсолютно нормальні відносини з Росією, не тільки не заступилася за Савченко, вона жодного разу була у неї на суді, хоча перед виборами клялася, що буде її буквально виривати з лап Росії.

Вона не зробила абсолютно нічого. Це було відверте і брудне використання Савченко. Таку підлість потрібно ще пошукати. Я впевнений, що вона зараз дуже не хоче повернення Савченко в Україну, як не хотіла і з першого ж дня. Зверніть увагу: у Савченко вишикувався якийсь, нехай заочний, але все-таки діалог з президентом. Савченко прислухається до Порошенка, він умовив її припинити голодування.

У Савченко складаються абсолютно нормальні стосунки з Порошенком, і її адвокати працюють безпосередньо з президентом. Але, наскільки я розумію, з Юлею у Савченко взагалі немає ніякого контакту. Кілька людей від Юлі, які все-таки приїжджають до неї туди на судові засідання, - це окремі чесні і порядні люди, але вони не є впливовими особами в «Батьківщині». Саме тому я думаю, що після повернення додому у Савченко буде дуже серйозна розмова з Тимошенко і Тимошенко дуже боїться її повернення. Я в цьому практично впевнений.

Думаєте, після повернення Савченко дійсно зможе бути повноцінним депутатом? Адже вона не політик.

Безумовно, зможе. Принаймні, точно не гірше від більшості діючих. Звичайно, ми не знаємо, яким вона буде депутатом: хорошим чи поганим, мудрим чи не дуже. Цього ми не знаємо і не можемо знати. Але не можна не визнати, що Савченко - це амбіційна, харизматична людина з дуже сильним характером. Навіть якщо до цієї кримінальної справи вона здійснювала безліч необдуманих вчинків, які могли б здатися легковажними або наївними, не варто забувати, що вона пережила таке, після чого людина може взагалі кардинально змінитися. Ви тільки уявіть: людина стільки часу сидить в російських в'язницях, проходить через такі страшні голодування, проходить через цей нескінченний судовий процес. Це не могло не змінити її.

У нас над голодуванням дехто любить насміхатися, а у мене батько пройшов через найстрашніші голодування в радянських політичних тюрмах, і я прекрасно розумію, що це таке. Я прекрасно розумію, скільки людина може прожити при реальному сухому голодуванні. Навіть якщо людину годують насильно або колють підтримуючі препарати, він все одно втрачає своє здоров'я.

Хіба Савченко не розуміє, що вона вийде з в'язниці інвалідом (не "уявним хворим», як Юля, а справжнім)? Вона прекрасно це все розуміє. І я впевнений, що людина, пройшовши через таке пекло, не може бути такою, як була раніше. Так, вона буде часто приймати незрілі рішення і, можливо, часто здійснювати непрогнозовані дії, але мені чомусь здається, це не буде те, за що зазвичай буває соромно. Більша половина нашого парламенту - це люди, за яких набагато частіше доводиться червоніти, ніж може бути соромно за Савченко. Крім того, не варто забувати, що вона ще зрозуміє і до кінця розбереться, як підло її використовували, а це дуже хороша школа.

Кожен день ми чуємо негатив про так званому «Законі Савченко», ім'ям цього закону випускають на свободу Лозинського та інших вбивць. Ми що не розуміємо, що насправді цей закон був написаний не Савченко, а Сергієм Власенком для його віп-клієнтів? У списку його клієнтів були і Ющенко, і Пінчук, і Ахметов, і багато інших. Йдеться навіть не про десятки, а про сотні дуже високопоставлених і непорядних людей, яким цей закон був необхідний. І він, використовуючи ім'я Савченко, протягнув цю зміну, а в результаті весь бруд тепер ллється саме на Надію.

Я думаю, що ця ситуація теж стане для неї хорошою школою і навчить надалі не здійснювати непродуманих дій. Мені здається, що Савченко повернеться набагато більш серйозним і мудрим політиком, ніж була до арешту.

Зараз одному Богу відомо, яким вона буде депутатом, але в будь-якому випадку це буде вже більш мудрий політик, ніж той, який вийшов би з неї до всієї цієї історії.

Потрібно визнати, що зрілості у неї все-таки ще немає, і я думаю, що вона буде робити багато помилок, але я хочу вірити, що вона не буде ні дурною, ні обмеженою людиною.

Але ж Савченко напевно вже зараз розуміє: якби не спрага піару, якби її не зробили депутатом, можливо, і термін у неї був би набагато менше, і вона вже давно була б удома. Вона не може цього не розуміти.

Навіть не сумнівайтеся. Не було б такого страшного терміну, який їй зараз дали. Її вже давно поміняли б на якихось російських полонених або бойовиків і давно відправили б додому. Якби не гра політиків, полон Савченко закінчився б місяці через 2-3 після арешту. Знову-таки, жінок завжди міняли в першу чергу, тому передумов, що вона повинна була довго перебувати в полоні, не було ніяких.

Звичайно, вона все це прекрасно розуміє. Крім того, не варто забувати, що вона зараз ні з ким, крім своїх адвокатів і сестри, не спілкується. А її адвокати дуже чітко говорять, що якби не було роздування її справи, вона вже давно була б на волі. Більш того, ну ви хоч раз чули, щоб її сестра говорила щось хороше про Тимошенко і її «Батьківщину» і за щось їм дякувала? Я думаю, що Савченко вже розуміє, як підло її використовували і що якби не ця політична гра, вона вже давно була б на волі.

І як «Батьківщина» та й сама Тимошенко будуть жити з розумінням того, що, свідомо чи несвідомо, вони погіршили становище Савченко? Або ніщо ми не переносимо так легко, як чужі проблеми?

Юля зрадила багатьох, навіть найближчих своїх друзів. Вона зрадила Лазаренка, Ющенка і багатьох інших. Втім, не рідше зраджували і її, особливо знаковою була історія її політичного союзу з Януковичем: вона перед ним розкрилася трохи більше, ніж зазвичай, а він цим дуже цинічно скористався. Після всього цього Тимошенко - це людина без зайвих емоцій і без поняття про якусь порядність. Тут просто нема про що говорити.

А ось що стосується того, з чим їм доведеться зіткнутися, коли Савченко вийде на свободу, то тут складно навіть уявити, що чекає Юлю і деяких близьких до неї людей. Але ми зовсім необов'язково станемо свідками великої склоки. По-перше, Савченко дорослішає, і зовсім не факт, що всі свої розборки вона буде виносити на загальний огляд. Вона може взагалі нікому не демонструвати зведення рахунків, це може бути дуже приховано і без показових нападок. Зовсім необов'язково Тимошенко може зіткнутися з публічними політичними атаками Савченко, але в будь-якому випадку Савченко не пробачить те, що з нею зробили.

Тарас В'ячеславович, давайте трохи поговоримо про коаліцію. Ми всі прекрасно розуміємо, що у нас не було вибору і ми повинні були створити нову коаліцію. Однак чи зможе вона виявитися продуктивною? Адже не дарма кажуть, що можна тисячу разів змінити акторський склад, але при поганому сценарії спектакль все одно буде приречений на провал.

Звичайно, вона не зможе все змінити і не зможе бути занадто вже ефективною. Але справа зовсім не в політиці. Тут все дуже банально і примітивно. Існує таке згубного явище, як нехлюйство і безвідповідальність. Це елементарна і повна байдужість певних людей на свої обов'язки, на своїх виборців та й на долю своєї країни. Їм просто на все наплювати.

У них є свій бізнес, є свої амбіції, вони прорвалися в Раду, і більше їх вже нічого не цікавить. І це серйозна проблема. Адже коаліція насправді має достатню кількість голосів. Колись була коаліція, в якій було 226-228 голосів, це було за часів прем'єрства Тимошенко. І вона проіснувала кілька років, причому досить успішно. Вона і бюджети приймала, і закони, і все було нормально.

І це при тому, що всередині цієї коаліції була війна між Тимошенко і Ющенко. Здавалося б, ну чому та коаліція могла існувати і працювати, а ця не може? Звичайно, і тоді було таке ж нехлюйство, але тоді суспільство толерувало таке явище, як кнопкодаство. Всі прекрасно розуміли, що фракція має спільну позицію. Якщо хтось із членів фракції не згоден із загальною позицією, він дістав картку, і його голосом ніхто не скористається, а якщо картку залишив - значить, фракція голосує цілісно.

В результаті кнопкодавство нейтралізувало таке явище, як безвідповідальність. А сьогодні у нас ніхто не хоче боротися з нехлюйством, з прогулами, з неголосуванням, але зате кнопкодавів таки обсадили. І тому сьогодні через нехлюїв зібрати голоси в парламенті неймовірно складно. Навіть якщо відняти групу Мустафи Найєма, яка в рамках БПП має іншу позицію, то голосів в коаліції все одно вистачає і, в принципі, проблеми немає.

Але насправді трагедія в тому, що ті, хто нібито «за» і на чиї голоси розраховує коаліція, просто не приходять на голосування. І на цьому тлі ми чекаємо якусь конструктивну роботу коаліції ?! Так цього при таких взаєминах не буде навіть в разі дострокових виборів. Швидше у нас тоді з'явиться коаліція Опозиційного блоку з «Батьківщиною», ніж що-небудь конструктивне.

Єдиний спосіб зараз нейтралізувати весь цей негатив і зробити навіть мінімальну коаліцію працездатною - це домогтися того, щоб всі ці хронічні прогульники і любителі бездіяльно хитатися парламентськими кулуарами і буфетів почали реально працювати. Для цього існують законодавчі механізми, новий спікер Андрій Парубій про них знає і, ймовірно, буде їх поетапно вводити.

Добавил: Alter Idea Дата: 2016-05-04 Раздел: Блог-пост