Меню

Українське суспільство: зміни, що відбулися за 25 років

Радянські часи називають часами тотального дефіциту, і ті, хто їх застав, пам'ятають довжелезні черги у всіх магазинах - і продуктових і промтоварних, і меблевих. В кінці 80-х - початку 90-х було проблематично купити буквально все: від банки майонезу та чобіт до телевізора та меблів. Ті, хто з ностальгією згадують ті часи, часто кажуть, що у них, на відміну від сьогоднішнього дня, водилися вільні гроші. І якщо подумати, це цілком логічно. За медобслуговування і освіта тоді було платити не потрібно, квартири радянські громадяни отримували безкоштовно, відпочивати їздили з профспілковим 5%-ним путівками, а стояти у черзі на машину здоров'я вистачало далеко не у всіх.

Так що люди витрачали зарплату виключно на продукти та одяг, іноді (після отримання нової квартири) - на меблі, але все це було справою довгим і важким. Так що частенько гроші справді лежали незатребуваними.

Ось вам приклад з особистого досвіду. Кінець 80-х, величезна черга з тильного боку столичного універмагу "Україна". І, щоб ви розуміли, чергу збиралася задовго до того, як починали щось продавати. Підходжу, питаю: що будуть давати? Виявляється, жіночі демісезонні чоботи - то, що потрібно! Стаю в чергу і попутно дзвоню подрузі (з вуличного телефону-автомата, зрозуміло), щоб підтягувалася. Через три (!) години відкривається віконце і починають продавати... чоловічі светри. І що ви думаєте - ми ще пару годин постояли і взяли: я татові, вона братові. І проходили ще пару сезонів у старих чоботях.

Зараз ситуація кардинально змінилася, але гармонії між доходами і витратами як не було, так і немає. Квартири потрібно купувати, на відпочинок їздити виключно своїми силами, а умовно безкоштовні медицина та освіта віднімають купу грошей - платити потрібно на кожному кроці.

І меблі, і одяг, і продукти, і машину можна купити без проблем - були б гроші. Але от як раз грошей немає. Останнє опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології, показало, що більше половини опитаних витрачають зароблені гроші лише на їжу, а кожному п'ятому не вистачає грошей навіть на продукти.

Розстрочення та кредити: велика різниця

В радянські часи великою популярністю у громадян країни користувалася так звана розстрочка. Фактично це той же кредит, але під мінімальний відсоток - 2% річних. Це означає, що взявши розстрочку на 1000 рублів, через рік вам потрібно було віддати 1020 рублів. І ніяких страховок, додаткових відсотків, комісій і всього іншого. У розстрочку можна було взяти все що завгодно - меблі, одяг, побутову техніку і т. д.

Сьогодні ситуація принципово інша. Незважаючи на те, що українські банки пропонують ставки за банківськими кредитами від 15-20%, ця цифра далека від реальності, як небо від землі. Адже всілякі комісії доводять так звану реальну (ефективну) ставку до 80, а то й до 100%. Це означає: взявши в банку кредит на 1000 грн., через рік вам доведеться віддати 2000 грн.

Гаджет замість книги

Пам'ятаєте старі радянські гасла: "Книга - найкращий подарунок"? Книжкова шафа в сучасній квартирі виглядає рудиментом минулого. В пошані електронні пристрої. Якщо проїхати в столичному транспорті, то мало не кожен другий читає, як і в старі добрі часи. Правда, в якості носія інформації виступає не папір, а гаджет. Це може бути як електронна книга, так і смартфон з великою діагоналлю або планшет.

Паперові книги зараз купують переважно для вивчення мов або для підготовки до іспитів. Наприклад, портал безплатних оголошень OLX.UA проаналізувала пошукові запити клієнтів, і виявилося, 27,5% з них стосується книг англійською, 19% - книг з історії, 15% - книг із зібраннями творів, 10% - книг для підготовки до ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання), 9% - дитячих книг, 7,5% - книг в жанрі "фантастика", 3,5% - Біблій, 3,5% - кулінарні книги, 2,5% - книги Стівена Кінга і 2,5% - книги "Гаррі Поттер" Джоан Роулінг.

Згідно з останніми дослідженнями, 49% українців регулярно читають. Третина опитаних сказали, що читають кілька разів на місяць, майже стільки ж - кілька разів на тиждень, 18% - практично щодня. Найбільш читаючими віковими групами є молодь до 30 років та люди у віці 50-54 роки.

Телевізор, магнітофон, програвач, радіо - все тепер в одному

Якщо порівнювати квартиру українця чверть століття тому і зараз, то в сучасних оселях набагато менше мотлоху. Раніше ознаками достатку були килими, меблі та кришталь. Серванти і стінки ломилися від чарок, фужерів і ваз, які діставали максимум кілька разів на рік, коли на день народження приходили гості. Зараз в пошані мінімалізм. Кімнати намагаються не захаращувати меблями, а всі речі зберігати в шафах-купе або гардеробних, які почали з'являтися в нових квартирах.

Ноутбук і плаский телевізор сьогодні багатьом замінюють нагромадження техніки, яке було у громадян початку дев'яностих. Адже тоді в кожній родині був ламповий телевізор, програвач для платівок, магнітофон, окремий радіоприймач, радіоточка, у найщасливіших - відеомагнітофон, а через кілька років почали з'являтися музичні центри. Зараз всі ці прилади минулого століття або на звалищах, або ж відправлені на дачі і там використовуються як предмети інтер'єру або тумбочки.

Відпочинок: Одеса замінила Ялту, Єгипет - Болгарію

Відпочинок в Криму до недавнього часу був для всіх вихідців з колишнього СРСР чимось святим. Судіть самі, у часи Радянського Союзу півострів за рік відвідувало близько 6-7 млн туристів. У 2013 році нараховували дуже близькі цифри - близько 6 млн осіб. І тільки після анексії Криму Росією турпотік українців істотно скоротився.

В останні два роки дороги відпочиваючих всередині країни докорінно змінилися. Більшість громадян стали їздити на курорти материкової України - у Запорізьку, Херсонську та Одеську області.

Що стосується відпочинку за кордоном, то на початку 90-х поїздка в Болгарію могла зрівнятися з подорожжю в США або Бразилії для сучасного українця. Хоча останні роки головними країнами для наших співгромадян у сфері туризму були і залишаються Туреччина та Єгипет. Але якщо за 2015 рік кількість туристів з України до Туреччини впало на 11% порівняно з 2011 роком, то по Єгипту кількість туристів з України за 2015 рік зросла на 4% порівняно з 2013 роком. Так що, можна сказати, що українці, незважаючи на кризу, продовжують відпочивати за кордоном. Хоча далеко не всі. За 2015 рік на відпочинку в Туреччині та Єгипті побувало всього близько 900 тис. українців.

Комісіонки пішли в інтернет

Ще однією ознакою занепаду епохи СРСР були комісіонки, а пізніше речові ринки, які повсюдно називали барахолками. Нині ж так називаються або спільноти в соціальних мережах, де громадяни продають не підійшла їм за розміром одяг і взуття, яку вони замовили в іноземних інтернет-магазинах, або сайти безкоштовних оголошень.

До речі, переваги наших громадян за 25 років теж сильно змінилися. Раніше в коміссионках купували побутову техніку, а зараз велосипеди.

Лідер пошуку серед користувачів сервісу OLX, який рік поспіль залишається... "велосипед". Цей транспортний засіб у 2015 році шукали близько 2,3 млн разів, що у 2,5 рази частіше, ніж у 2014 році. Популярні в 2014 році "квартира" і "шуба" опустилися вниз, пропустивши вперед більш масові споживчі товари - сукні та куртки.

Побутова техніка і сучасні гаджети, незважаючи на курс долара, завжди цікавили інтернет-користувачів. Крім приладів, які вважаються необхідними в побуті, як холодильники, користувачі активно шукають ігрові приставки PlayStation і Xbox. Відеокамери Gopro хоч і не потрапили в топ, але, порівняно з 2014 роком, цікавили потенційних покупців набагато більше - в 2015 році пошукових запитів зафіксовано в 2 рази більше.

НАЙБІЛЬШ ЗНАКОВІ ПОДІЇ В ЕКОНОМІЦІ КРАЇНИ

1992

12 січня була введена перша українська грошова одиниця купоно-карбованець. Проіснували вони аж до 1996 року, коли ввели в обіг гривню. За чотири роки з-за гіперінфляції вони знецінилися приблизно в 1000 раз.

1996

Стабілізація економіки країни. Введення в обіг сучасної національної грошової одиниці гривні. За 20 років по відношенню до долара вона знецінилася майже в 14 разів.

1998

Восени Україна відчуває на собі всі принади російського дефолту. Із-за того що дві економіки ще тісно пов'язані, слідом за рублем різко падає курс гривні. Слідом за цим відбувається дворазове падіння доларових цін на нерухомість у великих містах.

2005

Україну визнають країною з ринковою економікою. Проходить реприватизація, і "Криворіжсталь" продають за $4,8 млрд. Гривня зміцнюється з 5,4 грн. до 5,05 грн. за долар, і цей курс протримався до осені 2008 року.

2006

Перша газова війна. Після спроб "Газпрому" підняти ціну на газ для України і відмови від переговорів Росія перекриває нашій країні газовий кран. З-за цього страждає транзит в ЄС. Конфлікт було формально завершено в ніч з 3 на 4 січня підписанням угоди про умови постачання російського газу в Україну через посередницьку компанію "Росукренерго".

2008

Першу половину року можна назвати найзаможнішою за роки незалежності. Доходи населення зростали, курс долара йшов вниз,

а з-за масового кредитування ціни на нерухомість були одними з найвищих у Східній Європі. За однокімнатну квартиру в столиці просять $100 000. Однак у вересні-жовтні Україну "накриває" світова фінансова криза. Гривня дешевшає з 5 до 8 грн. за долар.

2009

Друга газова війна. Весь грудень 2008 року Україна спочатку не могла погасити борги за газ перед РФ, а потім - укласти новий контракт на поставку блакитного палива. Росія спочатку перекрила газ Україні, а потім 7 січня Володимир Путін розпорядився припинити будь-які поставки газу за кордон. В результаті без необхідного взимку палива залишилися не тільки Україна, але ще і велика частина Європи. Завершилася "війна" 19 січня в Москві підписанням контракту на 2009-2019 роки, за який згодом посадили Юлію Тимошенко.

2014

Початок економічної кризи, який був спровокований анексією Криму і війною в Донбасі. Гривня дешевшає з 8 до 17 гривень за долар.

2015

Антирекорд гривні. У лютому курс на чорному ринку досяг 40 грн. за долар, а офіційний - 30 грн. за долар. Після повертається на рівень 22-24 грн.

2016

Досягли дна, відштовхнулися? Згідно з даними статистики, ВВП вже два квартали поспіль зростає.

Щоб ти жив на одну зарплату!

Пам'ятайте нічний кошмар Козодоєва з фільму "Діамантова рука"? Почувши у сні побажання "Щоб ти жив на одну зарплату!", він трохи з ліжка не впав! А адже в СРСР переважна більшість громадян так і жили на одну зарплату. Та й зараз, всупереч сформованим стереотипам, далеко не всі мають доплату в конвертах. Ось ми і вирішили порівняти, скільки і яких продуктів середньостатистичний українець міг купити на свої доходи 25 років тому і зараз.

Для того щоб обчислити доступність тих чи інших товарів, ми взяли середню зарплату громадян на початок 1991-го (244,3 руб.) і зараз (4838 грн.), середні ціни в магазинах і порахували, скільки тих або інших продуктів можна купити на середній щомісячний дохід у 1991-му і в 2016-м. Всі цифри для зручності ми звели в таблицю.

Виявилося, що, незважаючи на багаторазові подорожчання, найбільше зросла доступність алкоголю - тепер на середню зарплату горілки і коньяку можна купити в 3,3-3,4 рази більше. Зате молочні продукти сильно віддалилися від свого покупця.

Джерело: ukr.media

Добавил: Alter Idea Дата: 2016-08-22 Раздел: Блог-пост