Меню

Як навчитися обкрадати державу (на прикладі "Укроборонпрому")

«У цій папці знаходиться 116 звернень в СБУ, НАБУ, прокуратуру, податкову інспекцію про злочини, – потрясаючи важкою підшивкою документів, звернувся до учасників Антикорупційного парламентського комітету заступник гендиректора з безпеки «Укроборонпрому» Владислав Гадіон. – Зареєстровано порушень на суму 648 млн грн. З цієї суми ми повернули 12 млн».

Цей спіч, цілком ймовірно, мав би переконати нардепів переглянути свою відмову виділяти концерну додаткове фінансування. Мовляв, в концерні жорстко борються з корупцією, тому не хвилюйтеся – гроші підуть, куди слід. Але саме в цьому депутати й сумніваються.

Сьогоднішня позиція «Укроборонпрому» проста: так, дійсно, понад 0,6 млрд грн пішли незрозуміло на що й невідомо де поділися, але з цієї суми все ж вдалося врятувати аж 12 млн, тому дайте ще чотири мільярди.

Депутати настільки остовпіли від нехитрої логіки укроборонпромівців, що домовилися скликати окреме закрите засідання комітету з протидії корупції, аби детально вивчити всі нюанси секретного фінансування оборонних підприємств.

А поки позиція парламенту залишається незмінною – спочатку звіт про вже витрачені мільярди, затим звіт про майбутні витрати і лише після цього новий транш.

«Не можна виділяти гроші під повітря, – пояснює нардеп Віктор Чумак. – Першим кроком мало бути затвердження державного оборонного замовлення. Ми повинні бачити чіткий розклад за бюджетними статтями і за держпрограмами, на що підуть ці 4 млрд. А не просто виділяти гроші під чиїсь усні зобов’язання».

Підприємства «Укроборонпрому» користувалися послугами конвертаційних центрів, відмивши таким чином близько 300 млн грн.

Про те, що зі звітністю «Укроборонпрому» справа йде вкрай погано, свідчить і член парламентського комітету з оборони Тарас Пастух. За його словами, маючи вищий рівень допуску до секретних документів, він не може домогтися відповідей на жодне своє запитання щодо того, як концерн розпоряджається отриманими мільярдами.

«З 2014 року на всіх держзамовленнях, які виконує «Укроборонпром», стоїть гриф «цілком таємно», 95% всіх контрактів невідомі широкому загалу, що призводить до корупції, – упевнений нардеп. – За останні два роки п’яту частину оборонного замовлення розікрали».

Золоте дно

На сьогодні «Укроборонпром», який одержує мільярдне фінансування і вимагає все більше й більше, – це 134 підприємства з 80 тисячами працівників.

За офіційною інформацією за останні два роки концерн передав армії 8220 одиниць нового й модернізованого та понад 4700 одиниць відремонтованого озброєння і техніки.

Однак об’єднання двох чинників – збільшення фінансування та повної секретності звітів – призвело до численних корупційних скандалів. Лише за 2016 рік за фактом розкрадання державного фінансування в оборонному комплексі порушено 30 кримінальних справ.

Весь цикл фінансування і контролю над виділеними грошима замикався на голові парламентського комітету з оборони Сергієві Пашинському.

За даними СБУ, понад три десятки підприємств «Укроборонпрому» користувалися послугами конвертаційних центрів, відмивши таким чином близько 300 млн грн.

Схема була проста: бюджетні гроші в рамках оборонного замовлення надходили підприємствам оборонно-промислового комплексу. Звідти кошти виводилися на рахунки фіктивних фірм, після чого через карткові рахунки фізосіб гроші переводили в готівку.

Але виявилося, це лише верхівка айсберга, судячи з цифр зниклих грошей, які було наведено внутрішньою службою безпеки «Укроборонпрому», а також за інформацією керівництва концерну про те, що десятки керівників підприємств звільнені у зв’язку з корупцією.

Про події всередині концерну свідчить і нещодавно оприлюднена інформація про те, що 19-річний син екс-глави «Укроборонпрому» Юрія Терещенка Олександр купив елітну нерухомість в центрі Лондона за 332 тис. фунтів, оплативши покупку з рахунків офшорних фірм.

У свою чергу нинішнє керівництво концерну стверджує, ніби зробило все, що від нього залежить, у боротьбі з корупцією. «Ми відкрили інформацію щодо всіх своїх контрагентів для всіх органів, і якщо є факти виведення державних коштів та неефективного використання, вони повинні нас попередити і надати відповідну інформацію», – відзвітував Гадіон.

Саме тому в «Укроборонпромі» образилися на недовіру нардепів, в результаті якої концерн втратив 4 млрд гривень.

«Після виступу у Верховній Раді не було проголосовано закон про збільшення фінансування і держгарантій для концерну. Частина цих держгарантій передбачалася для забезпечення виконання держзамовлення – поставок необхідних армії озброєнь, – обурений заступник гендиректора «Укроборонпрому» Володимир Кострицький. – Це десять підприємств концерну, які повинні були забезпечити поставку 750 відремонтованих і модернізованих одиниць озброєння. Але оскільки не проголосували – все це під питанням».

Військовий концерн створив Віктор Янукович з метою контролювати всі корупційні потоки в оборонно-промисловому комплексі.

Поряд з цим концерн козиряє своїми досягненнями: замовленнями забезпечено 285 підприємств України, що виробляють 900 деталей, які раніше завозилися з-за кордону.

Також, за інформацією прес-служби концерну, він посів дев’яте місце в рейтингу найбільш інноваційних компаній країни за версією «Forbes Україна», а також 68 місце у світовому рейтингу виробників озброєння за версією аналітичного видання Defense News.

Але депутатів ці досягнення не вразили, оскільки ситуація з дивним зникненням виділених на ОПК грошей не змінюється.

«Нехай «Укроборонпром» принесе контракти, і ви побачите, що на одну й ту ж позицію ціни різні, цінник коливається на 30-40%, – наводить приклад Пастух. – Нехай керівництво дасть відповідь, можливо, корупції немає, але на сьогодні ми можемо лише здогадуватися про це. А чому ми не можемо побачити ці контракти, викликає ще більше питань».

Причому, як свідчать депутати, більшість цих запитань пов’язані з діяльністю глави парламентського комітету з оборони Сергія Пашинського, який донедавна курував усю роботу «Укроборонпрому» на посаді голови наглядової ради концерну.

Правда, щойно кільце кримінальних справ почало звужуватися, а корупційні нитки потягнулися до конкретних людей, Пашинський поспіхом залишив цей пост. Хоча й не залишився без своїх людей у концерні, серед яких і його син Антон, топ-менеджер одного з підрозділів «Укроборонпрому».

Формальним приводом для звільнення Пашинський назвав можливі звинувачення у конфлікті інтересів – одночасно він був і головою наглядової ради «Укроборонпрому», і головою комітету з питань нацбезпеки та оборони.

Це означає, що як представник військового концерну він просував його інтереси в парламенті, а в якості глави оборонного комітету схвалював їх. Таким чином увесь цикл фінансування і контролю над виділеними грошима замикався на ньому – Сергієві Пашинському.

Над сектором оборони необхідно встановити жорсткий парламентський та громадський контроль і не доводити секретність оборонних контрактів до абсурду.

Примітно, що до початку широкомасштабного розслідування зловживань у військовому концерні цей конфлікт інтересів не хвилював Пашинського майже два роки. Втім, як і інший – коли його син очолив департамент зовнішніх контрактів «Спецтехноекспорту», підрозділу «Укроборонпрому».

Понад те, сам Сергій Пашинський в одному з інтерв’ю стверджував, що цей військовий концерн створив Віктор Янукович з метою контролювати всі корупційні потоки в оборонно-промисловому комплексі.

Мовляв, у такому вигляді «Укроборонпром» і дістався йому, Пашинському – мережа погано структурованих між собою підприємств, деякі з яких було включено до нього з незрозумілих причин. І одним із головних завдань на 2017 рік Сергій Володимирович називає реформування концерну, тим самим побічно визнаючи, що «Укроборонпром» досі залишається нереформованим механізмом контролю всіх корупційних потоків в ОПК.

Без змін

«Будемо чесними, ваша команда працює вже два роки. Ви могли за цей час у адміністративний спосіб позбутися хабарників і налагодити нормальну роботу, – заявив керівництву «Укроборонпрому» глава Антикорупційного комітету нардеп Єгор Соболєв. – Два роки парламент наосліп голосував за гроші на оборону, розуміючи, що йде війна і не має значення, на що – просто потрібно дати гроші. Але два роки – великий термін, аби налагодити звітність. Ми не один раз говорили про це з Пашинським».

Однак, за словами Соболєва, оборонний комплекс як і раніше залишається сірою зоною з неконтрольованими ніким мільярдними витратами.

«Наш колега Тарас Пастух, член оборонного комітету, не може отримати доступ до інформації, яка, наприклад, в США відкрито розміщена на сайті, – констатує Соболєв. – А він, маючи доступ до держтаємниці, не може отримати прості дані. І це питання не лише фінансового контролю, а й обороноздатності».

Нардеп упевнений, що контролювати витрати «Укроборонпрому» – абсолютно нормальне бажання парламенту. І якщо концерн надасть детальну звітність, то депутати проголосують за надання більшої суми. Проте, схоже, в концерні обрали іншу тактику.

«Керівництво «Укроборонпрому» сьогодні бігає по коридорах Верховної Ради і шантажує тим, що приведуть до нас людей з різних підприємств, які не отримали фінансування, – описує ситуацію Пастух. – Відповідь дуже проста: хлопці, покажіть, як ви витратили попередні гроші за останні кілька років».

Крім того, депутати пропонують встановити жорсткий парламентський і громадський контроль над сектором оборони і не доводити секретність оборонних контрактів до абсурду. Інакше корупція в сфері ОПК процвітатиме й надалі. І доки ці вимоги не буде виконано, «Укроборонпром» залишиться без бажаних мільярдів, попри шантаж.

Джерело: antikor.com.ua

Добавил: Alter Idea Дата: 2016-11-02 Раздел: Блог-пост