Меню

Хто керує погромами IT-компаній

Сумнівні в плані здорового глузду, а часом і анекдотичні ухвали суду на обшук в останні роки все частіше фігурують в новинах про вилучення обладнання у ІТ-компаній.

Вперше про те, що судді роблять “брудну роботу» не безкорисливо – ми почули в 2013-му під час гучних обшуків в Миколаєві. У 2015-му в Києві вже колишній співробітник силової структури на умовах анонімності повідав нам, що слідчі судді “вкрай знахабніли” і вимагають величезних “гонорарів” за підписання “Ухвала”, що дозволяють наїжджати на IT-компанії з метою банального вимагання за “вирішення питання “. І чим “маячні” підстави для обшуку – тим вище “гонорар”. Хоча, на його думку, суддя “нічим не ризикує”. Як то кажуть: не спійманий – не злодій. Але поцікавитися, як живуть ці “кати в мантіях” – журналісту цілком дозволено. Ми вибрали кілька ухвал суду по обшукам, які викликали суспільний резонанс. Проаналізували, чи могли бути логічні умовиводи у суддів, які не викликають підозри в порушенні мозкової діяльності, щоб дозволяти слідчим виносити техніку з ІТ-компаній.

Перший наш герой – Павло Леонідович Слободянюк, суддя, заступник голови Шевченківського районного суду Києва. Підписав слідчому СБУ ухвалу суду на обшук в телеком-компанії “В.О.К.С.” . В результаті якого силовики винесли не тільки обладнання ймовірного підозрюваного, а й сервери «В.О.К.С.» і його клієнтів.

В ухвалі суду говорилося, що кримінальне провадження відкрито за статтями 203-2 (заняття гральним бізнесом) і 258-5 КК (фінансування тероризму). У документі описувалася тільки незаконна діяльність онлайн-казино, яку організували якісь невстановлені досудовим розслідуванням особи. Про фінансування тероризму – жодного пояснення (крім посилання на статтю КК). Проте, Павло Слободянюк схвалив проведення обшуку співробітниками СБУ, хоча розслідуванням злочинів по ст. 203-2 уповноважена займатися кіберполіції. До слова, як стало відомо нашому виданню, незабаром після обшуку справу передали саме їй. Вгадайте, чому? Павло Леонідович прославився в ЗМІ після того, так виправдав керівника держпідприємства, яку затримали під час отримання хабара в особливо великих розмірах. Також раніше адвокат одного підслідного звинувачувала Слободянюка в порушенні законодавства. Якщо вірити даним декларації Павла Леонідовича за 2015 рік, суддя живе на одну зарплату: 217,2 тис грн. У нього немає ні депозитів, ні цінних паперів, ні кредитів, ні готівки. Дорогих подарунків не отримує. При цьому на зарплату судді зміг дозволити собі придбати в 2013 році квартиру в Києві, площею 97 квадратів за 1,45 млн грн ($ 180 тис). У 2007-му – новий Mitsubishi Outlander XL за 197 тис грн ($ 39 тис).

Наталія Вікторівна Єфименко, суддя Київського районного суду міста Харкова. Підписала слідчому СБУ визначення на обшук в компанії SteepHost. Результат – компанія практично знищена. Гендиректор SteepHost досі домагається притягнення до відповідальності співробітників СБУ за цілою низкою статей КК.

У документі стверджувалося, що заклики до фінансування терористів здійснювалися з серверів SteepHost. Мабуть, суддя повірила силовикам на слово, підписавши визначення. Але насправді виявилося, що IP-адреси скопійовані з прописаного в Челябінську російського сайту і не мали відношення до компанії. Цей факт був пізніше встановлено Жовтневим районним судом Харкова. За 2014 рік Наталія Єфименко задекларувала 5 тис грн на рахунку в банку, за 2015 – 45 тис доларів і 5 тис євро готівкою. При цьому, зарплата судді в 2014 році – 203 тис грн, в 2015 – 193 тис грн. На відміну від депутатів, Єфименко живе скромно: дві квартири в Харкові площею 63 і 72 квадрата, придбані в далеких 90-х, і авто БМВ Х5. У мережі чимало «приємних» відгуків про «методи роботи» судді. Нещодавно викладено відео «Суддя Єфіменко Н.В. діскредітує Київський райсуд м. Харкова.

Володимир Миколайович Карабань, суддя Печерського районного суду Києва. Підписав слідчому СБУ ухвалу суду на вилучення серверів хостинг-провайдера і реєстратора доменних імен NIC.UA. У документі йшлося про те, що «НІК.Юей» і «Сервіс Онлайн» зареєстрували домени 4-х сепаратистських сайтів. На підставі тільки цієї інформації суддя дозволив вилучити ВСЕ сервери компанії. У підсумку «лягли» близько 30 тисяч українських сайтів. Пізніше той же Печерський районний суд Києва зобов’язав СБУ повернути компаніям обладнання.Це не єдиний «компетентний» вердикт Володимира Карабаня. У ЗМІ чимало статей, в яких описуються скандальні рішення нашого героя. Наприклад, публікація «У Києві суддя відмовився заарештовувати мільйони колеги». За даними декларації за 2015 рік Володимир Миколайович також живе на одну зарплату (197 тис грн). Депозитів, цінних паперів, подарунків, готівки – немає. У 2007 році судді якимось дивом вдалося купити квартиру в Києві площею 77 квадратів за цілих 14 грн. Також в декларації судді земельну ділянку (12 соток) і Honda CR-V.

Після кожного такого гучного обшуку влаштовувалися конференції. На них представники ІКТ висловлювали депутатам і чиновникам все, що вони думають про «компетентності» суддів. І вимагали внести зміни в законодавство: дозволити оскаржувати ухвали суду на обшук (нині не можна) і ввести кримінальну відповідальність суддів за необгрунтовані «розчерки пера», які спричинили серйозний збиток. Але в уже проголосованої судовій реформі ці пропозиції не врахували. З Конституції лише прибрали норму про повну суддівської недоторканності. Тепер у разі затримання судді під час здійснення тяжкого злочину, згоди Верховної Ради не потрібно. Зате значно збільшені розміри зарплат представників Феміди: оклад судді місцевого суду складе 30 мінімалок (або 96 тис грн, якщо МЗП буде 3200 грн); апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду – 50 МЗП (160 тис грн); судді ВС – 75 МЗП (240 тис грн). На одній з останніх конференцій після обшуку в «В.О.К.С.» радник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко запропонував «геніальне» рішення проблеми: телеком-юристам подавати свої кандидатури на конкурс з відбору нових суддів. А також в «разі чого» писати скарги на суддів до Вищої ради правосуддя (ВСП), який коли-небудь буде сформований. Геращенко скромно промовчав, що ВСП може тільки винести попередження, догану, в крайньому випадку, звільнити, і то в разі численних «якщо».

Дмитро Овчаренко, віце-президент з правових питань асоціації “ІТ України”, керуючий директор компанії SBT Systems Ukraine:

– Вважаю, що суд перетворився в бізнес-проект з цілком конкретним цінником за кожне своє рішення. І, звичайно, таким чином ми отримуємо безліч рішень про обшуки з абстрактними і безликими штампами. Наприклад, “..содержіт ознаки злочину передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, вчиненого невстановленою групою осіб ..” і т.д. При цьому ви чули хоча б про один випадок притягнення до кримінальної відповідальності судді за винесення явного неправосудного рішення? А адже саме безвідповідальність породжує беззаконня. Тому в рамках судової реформи необхідно не тільки передбачити правильну мотивацію суддів у вигляді винагороди, а й практичний механізм накладення стягнень. Потрібно внести норми щодо оскарження ухвали про обшук в апеляційному порядку з виходом на кримінальну відповідальність районного судді.

Аркадій Канюка, директор Divan.TV:

 – Справа не завжди в недосконалій законодавчій базі. Ми можемо скільки завгодно створювати “правильні” закони, але до тих пір, поки їх будуть намагатися обійти, вони не будуть працювати. Вся справа в тому, що судді впевнені в своїй недоторканності. При цьому вони забувають (за «гонорари» або з іншої причини), що вони, в першу чергу, на службі, а значить, повинні відповідально працювати над кожною справою, розбираючись у всіх його тонкощах, свідченнях свідків і т.д. Незважаючи на те, що жодна справа по обшукам в ІТ-компаніях не було доведено до кінця – за відсутністю складу злочину – не було жодної кримінальної вироку щодо порушення закону суддями або правоохоронцями, чиї дії і укази були сумнівними і привели до паралізації діяльності ІТ -компаній. Коли з’явиться особиста відповідальність цих порушників, тільки тоді припиняться неправомірні обшуки.

Ігор Дядюра, телеком-експерт:

– Проблема суддівства по питаннях ІТ, «вилучень серверів» – частина загальної проблеми, нереформованості всієї системи судів, про що багато говорять і керівники держави, і громадські активісти. Ціла прірва між тим, як наші судді задовольняють будь-яку забаганку слідчого з силових органів, необґрунтовану, абстрактну, з формулюваннями на кшталт «слідчому наснилося, що в цьому дата-центрі, можливо, є сумнівні ознаки міфічних порушень, тому є абсолютно необхідно вилучити все з цього дата-центра та все в радіусі кілометр навколо». Приблизно такі «обґрунтування» – в останніх гучних справах. Важко зрозуміти – чи є це індикатором кричущої непрофесійності, чи спеціальною, спрямованою дією з метою показати суспільству: «Все одно ви нічого з нами не зробите, платіть, інакше ми зупинимо будь-який дата-центр, будь-яку компанію, просто по своєму бажанню, і судді на нашому боці».

Але вивчення психології слідчого та судді – цікава, проте безперспективна справа. «Що з цим робити?» – набагато важливіше питання. З сотень «розгромів» реально до суду доведено одиниці. Вилучене обладнання не повертається місяцями і навіть роками. Керівництво держави на звернення не реагує навіть після зовсім вже гучних випадків. Тут «врятувати потопаючих» можуть лише самі «потопаючі». Йти по всьому ланцюжку – апеляції, позови, звернення до міжнародних партнерів, об’єднань, судів. І мета повинна бути не просто повернути свої сервери. Мета повинна бути – відправити за ґрати слідчих, які порушують закони, та суддів, які виносять такі важкі рішення з дозволами творити «бєспрєдєл» без будь-якого обґрунтування.

Поки не буде адекватної реакції, поки кожен суддя не буде розуміти, що за свої несправедливі рішення він отримає справедливе та жорстке покарання – «справи не буде». Це, до речі, стосується не тільки «вилучення серверів». Аналогічно – справедливий незалежний (не в Україні) суд і жорстке покарання потрібне для «діячів», які отримають від однієї з сторін процесу «комп’ютерну та оргтехніку, як допомогу», і виносять рішення, які є абсолютно несправедливими, рівня «2+2=179, раз того просять такі хороші люди».

Не зміна процедур, не вмовляння, не лобіювання через депутатів (вони геть вихолостили законопроект про заборону вилучення серверів, вони перебувають в своєму світі й реальні проблемі їм нецікаві), все це – неефективна витрата зусиль. Тільки інвентаризація та аналіз кожного такого явно несправедливого рішення, звернення до міжнародних судів (після всієї потрібної процедури в Україні), жорстке невідворотнє покарання корупціонерів і «вирішувачів проблем». Поки вони безвідповідальні та безкарні – все буде як зараз.

“Чорна книга суддів” буде поповнюватися. Просимо читачів надсилати до редакції копії необґрунтованих, на вашу думку, ухвал суду на обшук.

Добавил: Alter Idea Дата: 2016-11-25 Раздел: Блог-пост