Меню

Нові класи та їх цінності

Для опису ми послуговуватимось досить широким за своїм охопленням терміном no collars, який включає в себе різноманіття форм праці та взаємодії в системі її організації.

No collars – це стрімко виникаючий в світі клас, який складається з висококваліфікованих, але «безробітних» спеціалістів.

Варто зазначити, що «безробітних» вжито не в значенні тих, що не мають роботи, а тих що працюють поза межами фірм та корпорацій, обирають незалежний шлях за рамками класичної системи працевлаштування, чи створюють власну.

До класу no collar також відносяться індивідууми, що працюють як незалежні експерти  як у «креативному ядрі», так і серед «креативних професіоналів». В той же час, є ті, що працюють у компаніях з no collar – підходом до організації праці, про це варто не збувати, та також враховувати.

Серед no collars ми звертатимемо увагу на найбільш мобільну частину, а саме «мандрівних професіоналів», nomads, які, переважно завдяки розвитку технічного прогресу, керують будь-якими процесами з будь-якої точки планети.

Бажання кочівництва, дослідження та відкриття нових територій, або nomadism, присутнє у людській ДНК здавна, зараз відроджується у новому плем’ї вільних, досвідчених та забезпечених професіоналів. Висока продуктивність, безперевний зв’язок, та доцільність – основні пріорітети, навколо яких кочівні професіонали будують своє життя. Сфери діяльності таких людей можуть бути дуже різними – від журналіста-фрілансера до СЕО технічної кампанії.

І вже серед «мандрівних професіоналів» виділимо дуже особливий за своїми характеристиками клас – knowmads.

Knowmad – працівник-кочівник зі сфери знань та інновацій, креативна людина з потужною уявою, яка може працювати майже з будь-ким, будь-коли і де завгодно.

Knowmads цінують перед усім за їх персональні знання, якими вони володіють, і усвідомлення цього дає їм конкурентну перевагу у соціальних та робочих контекстах. Номади постійно реконфігурують та реконстектуалізують своє робоче оточення та свої робочі відносини. Мобільність, яку забезпечують нові технології, відкриває перед ними нові можливості. 

Іншими словами, knowmad – розширена концепція робітників знання (knowledge workers) Пітера Друкера, яка увібрала в себе конвергентність зростаючих технологічних змін та глобалізаційних процесів. Knowmadів пізніше згадує Річард Флоріда, і наразі розвитком концепції опікується Джон Моравец.

Основні характеристики номадів:

 • необмежені у віці;
 • побудували свої особисті знання за допомогою збору інформації та досвіду, і використовують їх для створення нових ідей;
 • вміють застосувати свої ідеї і досвід у контексті різних соціальних і організаційних змін;
 • мають високу мотивацію до співпраці;
 • природньо створюють мережі, досягають успіху в організаціях, де не має ієрархій;
 • використовують нові технології цілеспрямовано для вирішення виявлених проблем і подолання географічних обмежень;
 • навігують нові організації, культури і суспільства;
 • можуть забувати старі знання так само швидко, як і навчатися, адаптуючи нові ідеї і практики за необхідності;
 • відкриті ділитися тим, що знають, підтримують відкритий доступ до інформації, знань і досвіду інших;
 • розвивають звичку постійно вчитися;
 • не бояться невдач.

Таке оточення, в свою чергу, виникло через необхідність відповідати запиту талантів організації на оточення, яке допомагає генерувати креативні рішення. Компанії врешті-решт зрозуміли, що потрібно шукати еволюційний шлях для того, аби втримати своє місце у креативній економіці. Лише справжні цінності працівника та компанії залишатимуться актуальними. Усе інше зникне, відпаде.

«Якщо хочете приваблювати креативних людей, дозвольте їм носити свій креативний одяг, а не уніформу; високо оцінюйте креативну роботу; толеруйте та приймайте різноманіття на робочому місці; сприймайте те, що креативна робота може мати різну швидкість у різний час; зрозумійте: креативний процес не може відбуватися в обмежений час, іноді все найголовніше трапляється поза офісом». Річард Флоріда, «Креативний клас: люди, що змінюють майбутнє».

В даному випадку, за великим рахунком не надважливо, що виникло раніше – «курка чи яйце». Вірогідно, процес зміни відносин у системі «робітник –роботодавець» був логічним та взаємним, і тепер нова модель має вплив на економіку та культурні процеси.

No collars та knowmads, як окрему частину цього класу, єднає бажання уникати формалізації і натомість будувати не ієрархічні, а горизонтальні зв’язки.

Можна сказати, що knowmads – це результат максимізації вищезазначених цінностей самовираження та самоцінності, але не тільки.

Knowmads мають високо загострене почуття самосвідомості та самоцінності, бо вони залишатимуться у робочому процесі до тих пір, поки їх присутність генеруватиме додаткову цінність. У іншому випадку, номади руйнують новоутворений зв'язок та мандрують далі.

Звісно можна сказати, що це погано впливає на соціальну систему загалом, де у часі, що постійно прискорюється, тендітні зв’язки швидко руйнуються, і ніхто не керує такою вразливістю. Але, можливо, насправді це наш шанс на природню інтеграцію та вільну взаємодію між культурами, підходами, країнами?

Джерело: biggggidea.com

Добавил: Alter Idea Дата: 2016-12-16 Раздел: Блог-пост