Меню

Динаміка ставлення населення України до Росії та населення Росії до України

Протягом 6–17 грудня 2014 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне опитування громадської думки. Методом інтерв'ю опитано 2011 респондентів віком 18 та старші, що мешкають в усіх областях України (включно з Києвом), окрім автономної республіки Крим. У Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюється Україною, у  Донецькій області дослідження проводилося і на територіях, що контролюються і на територіях, що не контролюються Україною.  Вибірка  репрезентативна для населення України віком від 18 років.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує: 3.3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

«Левада-центр» провів опитування за репрезентативною для Росії вибіркою з 23 до 26 січня 2015 року; опитано 1600 респонденти у віці від 18 років у 130 населених пунктах 45 регіонів країни. Статистична похибка даних не перевищує 3,4%.

В ході дослідження українцям ставилось питання «Як Ви загалом зараз ставитеся до Росії?»,а росіянам «Як Ви загалом зараз ставитеся до України?»

  • Ставлення як українців до Росії, так росіян до України за останні три місяці стало більш негативним. Проте, ставлення українців до Росії все ще залишається більше позитивним, ніж ставлення росіян до України (таблиця 1, графік 1). Порівняно з вересневим опитуванням кількість позитивно налаштованих до Росії українців дуже суттєво впала – на 9% (з 48% у вересні до майже 37% – у грудні). Значно зросла частка негативно налаштованих до Росії українців (з 41% – у вересні до майже 48% – у грудні).
  • Погіршення ставлення до Росії спостерігається у всіх регіонах. Відсоток населення, що позитивно налаштоване до Росії, зменшився у Південному регіоні – з 59% до 50,4%, у Центральному регіоні – з 32% до 28,9%,  у Західному регіоні – з 25% до 19,3%. Але особливо відчутно (на 32%) зменшилась частка позитивно налаштованого до Росії населення у Східному регіоні – з 83% до 50,9% (таблиці 2,3).
  • У Росії кількість позитивно налаштованих до України росіян суттєво зменшилась – на 12% і склала 24%. Кількість негативно налаштованих за цей самий період суттєво збільшилася – з 55% до 63% (таблиця 1, графік 1).

Графік 1. Динаміка позитивного ставлення населення України до Росії та населення Росії до України

1-min

Динаміка відповідей росіян та українців на запитання «Якими б Ви хотіли бачити відносини України з Росією?». Ці дані представлені в таблицях 4,5,6 і графіках 2,3.

  • Порівняно з вереснем в Україні значно зросла кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Росією (45% – у вересні, 50% – у грудні 2014 р.). Аналогічна тенденція спостерігається в Росії, де кількість тих, хто бажає закритих кордонів з Україною виросла на 6% (з 26% у вересні 2014 р. до 32% у січні 2015 р.).
  • Кількість бажаючих дружніх та незалежних стосунків двох держав з відкритими кордонами без віз та митниць у Росії зменшилась майже на 10% – з 62% до 52 %, в Україні – на 2% – з 44% до 42%.
  • В Україні прихильників незалежності (відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць) станом на грудень 2014 р. збільшилось на 3% порівняно з вереснем 2014 р. Цей показник досяг максимального рівня – 92% (графік 2).
  • В Росії прихильників незалежності (відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць) станом на січень 2015 р. збільшилось на 6% порівняно з вереснем 2014 р. В Росії цей показник, як і в Україні, досяг максимального рівня – 84% (графік 3).
  • Об'єднання в одну державу бажають 7% мешканців Росії та 3% мешканців України (графік 2,3).
  • Найбільше прихильників об‘єднання з Росією на Сході, проте і тут ця кількість зменшилася майже вдвічі порівняно з вереснем (з 13,3% до 7,1%). Найменше бажаючих об’єднання на Заході (0,2%) та в Центрі (1,6%).

Графік 2. Яких відносин з Росією хочуть в Україні?*

Малюнок 2-min

*Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 4, тобто відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць (див таблиці нижче).

Графік 3. Яких відносин з Україною хочуть в Росії?*

малюнок 3-min

* Лінія на графіку «Україна і Росія мають бути незалежними» – це сума перших двох стовпчиків у таблиці 4, тобто відсоток тих, хто хоче незалежності з кордонами та митницями, і тих, хто хоче незалежності, але без кордонів та митниць (див таблиці нижче).

Джерело: КМІС

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-02-08 Раздел: Блог-пост