Меню

Архієпископ Станіслав Ґондецький: постмодернізм - це прихований тоталітарізм

Про постмодерністичний тоталітаризм, який убиває душу, а не тіло молодої людини в наші часи, говорив учора, 9 жовтня 2018 року, на 6-му пленарному засіданні Синоду єпископів, архієпископ Станіслав Ґондецький.

На думку голови Конференції єпископату Польщі, цей тоталітаризм становить перешкоду для самого життєвого вибору молодої людини.

Архієпископ нагадав, що наші часи дістали визначення постмодернізму, або ж епохи, коли неможливо створити будь-яке узагальнене бачення. Світ виглядає розбитим на шматки, і в цих шматках складно знайти якийсь етичний, людський чи релігійний фундамент. Наші часи сильно позначені релятивізмом, що зачіпає передовсім молоді душі, які потребують визначеності.

На думку голови КЄП, ми маємо справу з небезпекою прихованого тоталітаризму, який визначає собою весь контекст життя й дозрівання молодої людини. Він інакший, ніж тоталітаризми ХХ століття, не базується на насильстві, як комунізм або нацизм, але виявляється набагато ефективнішим.

«Він убиває не тіла молодих, а їхні душі», — зазначив архієпископ. Це тоталітаризм «закамуфльований». Він полягає в тому, що через опосередковану чи безпосередню медіакомунікацію молоді люди піддані впливові сил, які ними керують. «Виключення думок, які не пасують до суспільного дискурсу, що нині зобов’язує, відбувається не через насильство, а через силу грошей, пропаганди та висміювання», — зауважує архієпископ.

Митрополит Познанський нагадав, що оборонним пунктом проти новочасного тоталітаризму є сім’я. Це доводять проведені останнім часом дослідження у семи європейських країнах: Австрії, Чехії, Німеччині, Польщі, Словаччині, Румунії та Угорщині. З досліджень випливає, що сім’я — це єдина структура суспільного вкорінення і найважливіша точка відліку. Друга форма — це традиційні християнські Церкви, зокрема Католицька Церква.

Ієрарх нагадав недавні урочистості в Трірі на честь одного з творців комуністичної ідеології, Карла Маркса, відкриття йому пам’ятника, — що скеровує до замислення, чи західний світ не є слабшим до впливу тоталітарної ідеології в комуністичній версії, ніж у нацистській.

Ідеології ХХ століття, зазначив митрополит, хотіли на практиці створити нову людину і новий світ, радикально пориваючи з минулим, — що є ключем для виникнення мисленнєвих схем, характерних для сучасної молодої людини, і прикладом передтоталітарного мислення. Останні дослідження виразно показують, що такий спосіб мислення дуже добре виражають зміни у розумінні подружжя та сім’ї, бо саме серед молодих панує величезна схильність перевизначити ці поняття.

«У цій ситуації роль Церкви — захищати молодь, щоб вона не піддалася спокусі постмодерністського тоталітаризму, здатного виглядати дуже привабливим, вдаючи, ніби він хоче захищати людську свободу», — зазначив архієпископ Ґондецький.

На його думку, протиотрутою від обману постмодернізму Церква має запропонувати те, що викладене в Посланні до филип’ян св.Павла Апостола, який написав: «Усе, що лиш правдиве, що чесне, що справедливе, що чисте, що любе, коли якась чеснота чи що-небудь похвальне: про те думайте» (Флп 4,8).

Добавил: Alter Idea Дата: 2018-10-11 Раздел: Блог-пост