Меню

Геополітичні орієнтації українців: лютий 2015

Наприкінці лютого Київський міжнародний інститут соціології провів дослідження громадської думки стосовно геополітичних орієнтирів громадян України. Дослідження проводилось по всій території України, окрім республіки Крим. Крім того, була уточнена й думка мешканців районів Донбасу, що знаходяться під російською окупацією. Всього було опитано 2013 респондентів за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення віком від 18 років, статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує 3.3% для показників близьких до 50%, 2.8% — для показників близьких до 25%, 2.0% — для показників близьких до 10%, 1.4% — для показників близьких до 5%.

Отримані результати виявилися, чесно кажучи, трошки дивними, вважаючи на військово-політичний конфлікт з Росією та час, що минув після захоплення. Дивно, але громадська думка за останні 12-18 місяців принципово не змінилася.

Між ЄС та курсом на неприєднання

Згідно з оприлюдненими даними, кількість прихильників вступу України до ЄС (47,2%) практично в чотири рази перевищує кількість прихильників Митного союзу (12,3%). Разом із тим, частка тих, хто виступає і проти вступу в ЄС, і проти МС, становить 27,3%, не знають, що відповісти – 13,1%.

chart1

Такі показники можуть говорити про те, що українське суспільство ще не «дозріло» до повноцінної інтеграції в Євросоюз, хоча відносна більшість українців прагне вступу до ЄС. Абсолютна меншість все ще сподівається на ремісію східного вектору української зовнішньої політики, однак чисельність цієї групи не дозволяє їй розраховувати на корекцію громадської думки, яка же сформована. Разом із тим третина населення – це своєрідний мінорітарний акціонер, який продовжує суттєво впливати на геополітичний вибір українців, а відтак – опосередковано через вибори – на зовнішньополітичний курс країни.

Разом із тим, судячи по динаміці геополітичних настроїв українців (вересень 2013 – лютий 2015 років), доля прихильників ЄС зросла несуттєво – з 41% до 47%, тоді як частка респондентів, що прагне до ТС, зменшалася втричі – з 35% до 12%. Вочевидь, ці люди після подій Майдану та початку російсько-української війни перейшли до «руху неприєднання». Але це не означає, що ці люди засуджують дії Росії або, у випадку зниження напруги у двосторонніх російсько-українських відносинах, не стануть на бік ТС. Сказати, що вони змінили свої погляди не можна. Скоріше за все, в такому випадку, коли загальносуспільна атмосфера не дозволяє публічно висловити приватну проросійську позицію.

chart2

Суттєвих змін не відбулося і в регіональній проекції. Абсолютна більшість жителів західноукраїнських областей (75%) прагне прискорення євро інтеграційних процесів, того ж прагнуть і центральні області. Тоді як південні та східні все ще знаходяться на стадії оформлення громадської думки. І поки що важко сказати, хто переважає – єврооптимісти чи європесимісти.  

chart3

 А якщо зараз референдум?

Порівняна більшість українців (50,7%) все ж таки проголосувала за вступ до ЄС. Проти виступають 25,7% респондентів, не підуть на вибори або «важко сказати» 23,6% опитаних. Тобто, по-перше, в Україні поки не існує прогресуючої більшості прихильників євроінтеграції. По-друге, якщо розкол в геополітичних поглядах і відбувається, то по лінії розмежування «проти ЄС – громадський нейтралітет», а не «прихильники – противники ЄС». А це вже дійсно суттєве зрушення в конфігурації геополітичного світогляду громадян України, хоча така ситуація є дуже нестабільною.

chart4

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-03-20 Раздел: Блог-пост