Меню

Яка справжня собівартість газу?

Продовжує бентежити громадську думку підвищення тарифів для населення, зокрема нові ціни на природний газ. Цією проблематикою переймаються не тільки пересічні українці та журналісти, навіть народні обранці створили у Верховній Раді спеціальну комісію, щоб з'ясувати обґрунтованість нових цін та тарифів. Але це наразі не дало ніяких результатів, собівартість блакитного палива вітчизняного видобутку так і залишаться таємницею за сімома печатками.

Автор цих рядків теж спробував дізнатися правду та звернувся з відповідним питанням саме до того державного органу, який і є в цьому питанні істиною в останній інстанції – до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Ось текст запиту:

Запит на публічну інформацію

Розпорядник інформації – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Прошу, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», надати таку інформацію:

Розшифровку повної собівартості газу, що постачається населенню, з урахуванням податків, зборів, вартості транспортування та інших складових. При цьому прошу вказати суми кожного податку.

Запитувану інформацію прошу надати у визначений законом термін на електронну адресу

Заздалегідь вдячний.

З повагою, Олександр Онищенко, незалежний журналіст.

Варто віддати шану поважній комісії: відповідь надали у встановлений законом час. Документ:

собівартість газу

Начебто вичерпна відповідь. Ще й вказали недотепному журналісту, де він самотужки міг би отримати необхідну інформацію, не турбуючи зайвий раз і без того заклопотаних державними справами людей. Але, даруйте, запит був дещо про інше. Такою «структурою ціни» нас годують вже далеко не вперше. Як із цих даних зрозуміти, скільки справді має коштувати «природний газ як товар»? Яка собівартість його видобутку та транспортування, скільки на продажу блакитного палива своїм громадянам заробляє держава?

Трохи висвітлює ситуацію інформація з матеріалу «У кабмина есть еще один повод снизить цену на газ для населения». Виявляється, державна компанія «Укргазвидобування», яка дає левову (а може і всю) частку обсягів газу для населення, за підсумками 2014 року отримала близько 1,5 млрд грн прибутку. Крім того, за минулий рік ця компанія перерахувала до бюджету 6 млрд грн. Враховуючи, що власником підприємства є держава і, відповідно, весь прибуток теж належить державі, можна зробити висновок, що завдяки продажу населенню газу (який, відповідно до Конституції, разом із всіма надрами належить народу України) з гаманців громадян за рік перекочувало до казни 7,5 мільярдів гривень.

Таким чином, є підстави вважати, що до чергового підвищення цін газовидобування було доволі прибутковою справою, що, в свою чергу, ставить під сумнів економічну обґрунтованість підвищення тарифів. Щоб з'ясувати, чи справедливі ці припущення, треба мати додаткову інформацію.

Оскільки лист від НКРЕКП не дав посутньої відповіді на моє питання, я, не бажаючи наражатись на поганий настрій держслужбовців, не став відкривати дискусію щодо змісту наведеної відповіді, а просто надав новий запит такого змісту:

Запит на публічну інформацію

Розпорядник інформації – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Запитувач – Онищенко Олександр, фізична особа.

Прошу, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», надати таку інформацію:

1. Розрахунок ціни природного газу як товару із урахуванням витрат НАК «Нафтогаз України».

У цьому розрахунку вказати окремими рядками:

-           виробничі витрати на видобуток газу газовидобувною компанією;

-           податки та збори (кожний окремим рядком), сплачувані газовидобувною компанією;

-           прибуток газовидобувної компанії;

-           витрати НАК «Нафтогаз України».

-           прибуток НАК «Нафтогаз України».

2. Розрахунок середнього тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

У цьому розрахунку вказати окремими рядками

-           виробничі витрати на транспортування газу газотранспортною компанією;

-           податки та збори (кожний окремим рядком), сплачувані газотранспортною компанією;

-           прибуток газотранспортної компанії;

3. Розрахунок середньозваженого тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами.

У цьому розрахунку вказати окремими рядками:

-           виробничі витрати на транспортування газу газотранспортною компанією;

-           податки та збори (кожний окремим рядком), сплачувані газотранспортною компанією;

-           прибуток газотранспортної компанії;

4. Розрахунок середньозваженого  тарифу на постачання природного газу.

У цьому розрахунку вказати окремими рядками:

-           виробничі витрати на постачання природного газу компаній, які здійснюють постачання;

-           податки та збори (кожний окремим рядком), сплачувані компаніями, які здійснюють постачання;

-           прибуток компаній, які здійснюють постачання.

Крім того, прошу надати роз’яснення щодо цільової надбавки: хто отримує та яким чином використовує ці кошти.

Підчас підготовки відповіді прошу врахувати таке:

Заступник міністра енергетики Олександр Светелік на пленарному засіданні Верховної Ради 20 березня 2015 доповів:

«Питання використання видобутку українського газу… Чому він не йде в повному обсязі населенню? Відповідно до вимог статті 10 Закону України про засади функціонування ринку природного газу, ресурс природного газу для  населення формується виключно за рахунок підприємств державної форми власності, а також тих, у статутному фонді яких державна частка власності перевищує 50 відсотків. Однак, необхідно зазначити, що з урахуванням зменшення споживання природного газу населенням, обумовленого передусім реалізацією політики на заохочення енергозбереження, обсяг споживання природного газу цією категорією споживачів 2015 року становитиме близько 14 мільярдів кубічних метрів, і цей попит буде повністю задоволено за рахунок власного видобутку».

6 лютого міністр енергетики пан Демчишин у Верховній Раді доповідав, що собівартість видобутку газу в Україні за останні чотири роки істотно зросла. Крім того, за його словами, потрібно враховувати вартість транспортування, податки і ренту, які платить «Укргазвидобування». А з урахуванням цього середня ціна газу складає щонайменше 1500 грн.

Джерело: Zaxid.net

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-05-12 Раздел: Блог-пост