Меню

Що відбувається в Македонії?

Минулого вікенду жителі Куманова могли знімати на відеокамери бойові сцени просто з вікон своїх будинків. Над містом літали і стріляли по будинках вертольоти, гриміли вибухи, лунали автоматні черги, а в повітрі клубочився чорний дим.

За словами прем'єр-міністра Македонії Ніколи Груєвскі, в Куманово проходила «високо професійна, героїчна і патріотична операція», в ході якої було ліквідовано «небезпечне терористичне угрупування на Балканах». Бойовики, за словами прем'єр-міністра, проникли на територію Македонії з сусідньої держави, щоб здійснити серію терактів на спортивних заходах, у торговельних центрах і державних установах.

«На жаль, вісім офіцерів поліції загинули. Проте їхня хоробрість, можливо, запобігла вбивствам 8000 людей», − заявив Нікола Груєвскі, закликавши македонських албанців і слов'ян до національного єднання.

Бойовики, за словами прем'єр-міністра, проникли на територію Македонії з сусідньої держави, щоб здійснити серію терактів на спортивних заходах, в торговельних центрах і державних установах

За даними влади, Македонія стає метою для терористичних атак не вперше. Три тижні тому повідомлялося, що група з приблизно 40 бойовиків у військовій уніформі проникла з території Косово у прикордонне македонське місто Гошінце і захопила поліцейську дільницю. Тоді бойовики роззброїли, зв'язали і побили чотирьох поліцейських, зняли це на відеокамеру, після чого записали звернення, в якому назвали себе членами Албанської національної визвольної армії і заявили про намір створити власну державу на території Македонії.

Того разу бойовики пішли, нікого не вбивши, і македонські опозиціонери почали заявляти, що напад на поліцейську дільницю дуже схожий на інсценування. Останні місяці в країні зростала політична криза, і Ніколі Груєвскі було вигідно залякати населення етнічною війною, щоб врятувати свій уряд від повалення.

Суботній напад «озброєного угрупування» на Куманово став куди більш кровопролитним і правдоподібним. За даними влади, 8 поліцейських було вбито і 37 поранено. Втрати бойовиків − 14 вбито і 27 захоплено в полон. Вісім будинків повністю зруйновано, але жоден мирний житель не загинув. За словами прес-секретаря Міністерства внутрішніх справ Македонії Іво Котевскі, ліквідовані в Куманово бойовики були переважно македонськими албанцями, але очолювали їх п'ять громадян Косово − ветеранів балканської війни 1998-1999 років.

Македонії − колишній югославській республіці, яка сусідить з Албанією, Грецією, Косово, Сербією і Болгарією − вже доводилося гасити національний конфлікт. У країні проживають 2,1 млн осіб, понад чверть із яких − етнічні албанці. У 2001 році в районах Македонії, які межують із Косово, албанські націоналісти влаштували збройний заколот, в ході якого загинуло близько 1000 людей, і 140 000 жителів країни були змушені покинути свої оселі.

Позаминулого тижня в столиці країни було побито антиурядових демонстрантів, тож на наступну неділю, 17 травня, опозиція призначила марш протесту, який міг завершитися штурмом урядових будівель

З початку 2015 року лідер опозиції Зоран Заєв розпалював у македонському суспільстві невдоволення, публікуючи «інформаційні бомби» − роздруківки переговорів між міністрами, керівниками спецслужб, прокурорами, журналістами та власниками ЗМІ. Це пролило світло на величезні масштаби прослухування державою телефонних розмов громадян і прихованого контролю над судовою системою і мас-медіа.

За словами Зорана Заєва, роздруківки йому передали незадоволені урядом співробітники македонських спецслужб. Однак Нікола Груєвскі та інші члени уряду наполягають на тому, що за всім цим стоїть ворожа іноземна держава, яка прагне організувати в Македонії державний переворот.

Зоран Заєв заявив, що підозрює уряд в організації бійні в Куманово з метою відвернути увагу суспільства від політичної кризи. «Люди розуміють, хто зацікавлений у такому сценарії розвитку подій», − прокоментував події в Куманово лідер опозиції.

Цю версію просувають і деякі політичні аналітики. «Я закликаю громадян − македонян, албанців та інших − не піддаватися на провокацію. Мета інсценованого в Куманово конфлікту з його трагічними наслідками − врятувати кримінальний режим. Ми не повинні дозволити організованим злочинцям обдурити нас», − цитує видання Balkaninsight колишнього депутата парламенту Македонії Мерсела Бьльялі.

Брехня і маніпуляції

Після подій у Куманово багато європейських лідерів закликали уряд і опозицію Македонії сісти за стіл переговорів, щоб запобігти ескалації насильства в країні. Європейський комісар з питань розширення та політики добросусідства Йоханнес Хан висловив глибоку стурбованість, а генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг заявив про необхідність «прозорого розслідування подій у Куманово».

Після стрілянини в Куманово на площі цього міста було знято відео, на якому двоє мешканців міста − албанець і македонець − під оплески натовпу обіймаються, говорять про єдність і критикують лідерів країни за «брудні ігри»

У Македонському суспільстві виник страх того, що лідери обох сторін, які борються за владу, готові провокувати етнічні зіткнення в суспільстві. Після стрілянини в Куманово на площі цього міста було знято відео, на якому двоє мешканців міста − албанець і македонець − під оплески натовпу обіймаються, говорять про єдність і критикують лідерів країни за «брудні ігри». Це відео стало вірусним і за добу набрало рекордні для Македонії 500 000 переглядів.

«Я живу тут 40 років і за весь цей час не почув і 40 поганих слів від македонян, − стверджує герой вірусного відео. − Навпаки, я радий взаєморозумінню. Я радий, що він − македонянин, і я − албанець, розуміємо, що нами маніпулюють. Але, на жаль, в нашій країні все ще є люди, які не усвідомлюють цього. Давайте не дозволимо цій маленькій меншості розділити нас».

Джерело: Форбс

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-05-13 Раздел: Блог-пост