Меню

Будинок: що кому належить

За 23 років, які фактично пройшли з моменту передачі квартир, будинків або інших житлових приміщень нібито в приватну власність громадян, питання правової та практичної приналежності ціх самих житлових об'ектів так і залишається невирішеним. Дійсно, якщо, наприклад, ваша квартира починається з дверей, то кому тоді належать порадна, міжповерхові перекриття, дах, комунікації, придомова територія? Державі? Міській владі? ЖЕКу? Чи іншому приватному власнику? Особливо це стосується електрокомунікацій, каналізації, водопроводу і т.інш.

На перший погляд, вже українське законодавство забезпечує повне право на спільну власність багатоповерхових бцдинків.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільного Кодексу України, власникам квартир у багатоквартирному житловому будинку «належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку».

З формальної точки зору ситуація виглядає наступним чином.

Дах, технічні приміщення під дахом, ліфт (шахта і механізми), сміттєпровід

Мешканці можуть відмовитися від сміттєпровода і укласти угоду з компанією-збирачем сміття, яка встановить біля будинку контейнери для відходів.

 Сходи і сходові майданчики, зовнішня стіна і несучі стіни

Окремий власник може декорувати ці стіни зсередини, але не має права їх знищувати.

 Нежитлові приміщення

Парадне, місце вахтера тощо — належать усім спільно. Об’єднання співвласників будинку (ОСББ) може здавати частину цих приміщень в оренду на користь усіх мешканців.

 Магістральні комунікації

Труби по стояках (газ, вода, опалення, каналізація), насоси, котли, електропроводка, трансформатори — всі комунікації, які обслуговують більше однієї квартири, є спільною власністю всіх мешканців будинку.

 Підвал, фундамент, пПрибудинкова територія

На ній розташовані клумби, дитячі майданчики, парковки, смітники тощо.

За законом, ОСББ може отримати цю територію у власність або користування. Однак на практиці в окремих містах з цим виникають труднощі. Адже для того, щоб реалізувати право громадян на отримання прибудинкової території у власність/користування, повинен існувати Порядок встановлення та закріплення меж прибудинкових територій.

Раніше, коли такий Порядок існував, прибудинкову територію можна було виділити в натурі та позначити її межі. Відповідний нормативний акт, що визначав Порядок, діяв на території всієї України. Але у 2005 році його було скасовано.

Тепер, аби ОСББ мали можливість отримувати прибудинкову територію у власність/користування, відповідні рішення повинна приймати місцева влада.

Там, де Порядок встановлення та закріплення меж прибудинкових територій ухвалено місцевою радою, об’єднання громадян-співвласників можуть отримати правовстановчі документи на земельну ділянку — прибудинкову територію. Там, де через корупцію або недбальство місцевої влади рішення не прийнято, — оформити документи на прибудинкову територію практично неможливо.

І тепер основне. Українське законодавство в цілому і жкг-законодавство, зокрема, не визнає інституційного поняття "приватна власність". Що таке "власність" сма по собі не дуже зрозуміло, особливо якщо вона передається місцевою радою (а може не передатися - як домовитесь із депутатами та міською адміністрацією). Цю "власність" можуть передати, відіббрати, реструктуралізувати в будь-який момент. І так звані "співвласники" нічого не будуть знати. "Використання" в цьому відношенні - правовий та економічний нонсенс - жкг-сфера взагалі не визнається як сфера ринкових відносин. На практиці і в чинушних кабінетах.

І останнє. Кому належить земля, на якому розтошований багатоповерховий будинок? Адже вона не передається ні у власність ОСББ, ні юридичній або навіть фізичній особі. Земля у нас також не є ні об'єктом економічних, ні правових відносин. Це об'єкт політичного шантажу і політичних же спекуляцій. До того ж не будемо забувати, що основні комунікації проходять саме по цій землі, а потім вже "заходять" у будинок. Іншими словами, будь-яке ОСББ просто "вісить" у повітрі, а всі розмови про нібито "спільну власність" - просто фікція, марево, пропагандистський фейк.

Зрозуміло тільки одне: поки в Україні концептуально не буде визначене політико-правове та економічне розуміння приватної, ні про яку "передачу" у будь-яку власність не може йти і мови. А ОСББ не будуть мати ні юридичних, ні економічних прав.

Джерело: Власник

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-06-07 Раздел: Блог-пост