Меню

Як Москва українські вибори конструювала

Законопроект №2831-3: виборча система родом із Росії.

Дуже дивні метаморфози виборчих систем відбуваються під час прийняття законів у Верховній Раді.

На пам'ять приходять події 90-х років, коли в Україні вирішили відмовитись від мажоритарної системи (зробили велику помилку). Тоді активно рекламували змішану систему виборів, апелюючи до успішного використання її у Федеративній Республіці Німеччини.

Але, в результаті, депутати ухвалили закон, який в реальності запроваджував виборчу систему, по якій відбувалися вибори в Російської Федерації у 1993 р. Така система передбачала змішану незв’язану систему – коли кандидат може одночасно балотуватися по одномандатному округу і у партійному списку. Тобто, якщо він вигравав у окрузі, то його місце у партійному списку займав наступний, і весь список посувався.

Щось схоже відбулось і зараз. Всі невиправдано захоплено рекламували виборчу систему з «відкритими списками», хоча вона має багато недоліків.

Але, в кінцевому варіанті, у першому читанні був затверджений законопроект про місцеві вибори з дивною системою, яку чомусь назвали «британсько-німецькою». Хоча вона не має стосунку ні до британської мажоритарки, ні до німецької змішаної системи.

І тут російські колеги підказали, що запропонована авторами законопроекту №2831-3 модель не є оригінальним винаходом, а є фактично копією виборчої системи, за якою раніше обиралися, зокрема, депутати Законодатєльного Собранія Санкт-Петербурга та городской думи Тульська.

Хоча є невеликі відмінності, із тим, що пропонує 2831-3. Так, у росіян балотувалися «територіальні групи», які були прив’язані до певних територій з приблизно рівним числом виборців (фактично округів). Тобто, у бюлетені були вказані: назва партії, трійка лідерів списку та конкретний кандидат, який закріплений в окрузі. Якщо партія долала виборчий бар’єр, то трійка лідерів отримувала мандати в першу чергу, а решту мандатів ділили між собою кандидати, які були «прикріплені» до певних територій – за таким же принципом, що пропонують і у нас.

Російські експерти стверджують, що в такій системі дуже легко робити махінації і фальсифікації, і в Росії дуже добре навчилися це робити. Російські технології «коригування» виборів саме у такого плану виборчій системі можуть бути з легкістю застосовані і у нас.

Джерело: Український центр суспільних даних

Добавил: Alter Idea Дата: 2015-07-02 Раздел: Блог-пост